Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου 2011

Ελλάδα - Κροατία 74-69

Η Εθνική έπαιξε με τη φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, όμως στο τέλος επικράτησε με 74-69 της Κροατίας, "σφραγίζοντας" την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι παίκτες του Ηλία Ζούρου οι οποίοι έδωσαν την ευκαιρία στην Κροατία να μειώσει στο δ' δεκάλεπτο και να ξαναμπεί στο ματς, διεκδικώντας τη νίκη.

Στο τέλος, οι Ζήσης και Βασιλειάδης ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή, είχαν συνολικά 5/6 βολές και έγραψαν το 74-69 στα 12,1'' πριν το τέλος του αγώνα.Οι Κροάτες πάλεψαν σκληρά ξαναμπήκαν στο ματς στο δ' δεκάλεπτο, όμως τελικά η Εθνική αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει σε ένα ματς που είχε συγκλονιστικό φινάλε. Οι Κροάτες έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί με τον Μπάρατς που μείωσε σε 69-67, όμως τελικά οι διεθνείς ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο τέλος.

Η Ελλάδα είχε χαμηλότερο ποσοστό στα σουτ εντός παιδιάς (35,6% έναντι 40%) κι ένα λιγότερο ριμπάουντ (38-39), είχε όμως ψυχή στο παιχνίδι της στα κρίσιμα δευτερόλεπτα. Φυσικά, μπορούσε να φτάσει πολύ πιο εύκολα στην τελική επικράτηση, καθώς είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ με 20 πόντους.

Ο αγώνας:

Με τους Καλάθη, Ζήση, Μπράμο, Φώτση και Κουφό ξεκίνησε η Ελλάδα το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά έδειξε ιδιαίτερα ορεξάτη, κάτι που ήταν εμφανές. Κι όπως το έχουν πει πολλές φορές οι διεθνείς, τα πάντα ξεκίνησαν από την καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας. Με καλές συνεργασίες, ωραίες προσπάθειες και τον αρχηγό Φώτση σε καλή βραδιά προηγήθηκε με 12-6 στο 5'.

Η συνέχεια ήταν αν όχι ανάλογη, ακόμα καλύτερη... Με πέντε προσωπικούς πόντους του Κώστα Βασιλειάδη, η Εθνική ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους με τη λήξη του δεκαλέπτου (25-13), με όπλο την άμυνα της. Οι διεθνείς είχαν καλά μπλοκ άουτ, έτρεχαν, σκόραραν και όποτε δεν αστοχούσαν οι Κροάτες τους έκοβαν κιόλας! Όμορφο μπάσκετ και χαμόγελα στον πάγκο...

Καλή άμυνα και η διαφορά στο +20

Στην β΄περίοδο ο Καϊμακόγλου έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους (27-13), όμως οι Κροάτες μείωσαν με τους Ζόριτς και Σίμον σε 27-17, χάρη στην καλή οργάνωση του Ντρέιπερ. Πάντως, ακολούθησε σερί 6-0 από την Εθνική που έπαιζε καλή άμυνα (είχε γυρίσει σε ζώνη) και ξέφυγε με 33-17.

Την ίδια ώρα, οι Κροάτες ήταν πολύ άστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς και ειδικά από τα 6.75μ. που δεν είχαν βρει στόχο (0/5). Ο Μπουρούσης είχε το πλεονέκτημα στις δύο ρακέτες και με δικό του καλάθι έγινε το 38-20 στο 16.30''. Ο Ηλίας Ζούρος συνέχισε να κάνει πολλές αλλαγές (είχε περάσει τους Καϊμακόγλου, Παπανικολάου), όμως ο Βασιλειάδης ήταν "καυτός" και με δικό του τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (43-23). Τελικά, η Εθνική έφυγε για τα αποδυτήρια στο +17 έχοντας αποδώσει πολύ καλό μπάσκετ.

Κράτησε τη διαφορά η Εθνική

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε η Ελλάδα στο β' ημίχρονο. Ένα τρίποντο του Φώτση έγραψε το 47-27 φτάνοντας τους 11 πόντους με 3/4 τρίποντα. Μία μικρή έλλειψη συγκέντρωσης και οι Κροάτες μείωσαν σε 47-34 υποχρεώνοντας τον Ηλία Ζούρο να καλέσει τάιμ άουτ. Στο 25' τραυματίστηκε ο Καλάθης από τα χέρια του Μπάρατς όταν ο δεύτερος τον έκοψε και έτσι ο Βασιλειάδης πέρασε στη θέση του.

Ένα επιμέρους 16-6, επέτρεψε στους Κροάτες να μειώσουν τη διαφορά στο μισό (53-43), ενώ ο Φώτσης που είχε πετύχει το 53-39, εκνευρίστηκε από ένα φάουλ που χρεώθηκε χωρίς να φταίει. Πάντως, οι Μπουρούσης και Παπανικολάου πήραν σημαντικά ριμπάουντ και ο Καλάθης με γκολ φάουλ έκανε το 58-43. Ο Μπάρατς έγραψε το 58-45 του γ' δεκαλέπτου.

Μείωσε με ζώνη η Κροατία

Στο ξεκίνημα της κρίσιμης περιόδου, οι Φώτσης και Βασιλειάδης ήταν άστοχοι σε σουτ τριών πόντων και οι Κροάτες μείωσαν σε 58-49 χάρη στους Μπογκντάνοβιτς και Πόποβιτς. Ο Γιόσιπ Βράνκοβιτς είχε βάλει στο παρκέ τους Τόμιτς και Μπάρατς ανεβάζοντας κατά πολύ το ύψος της ομάδας του. Αναγκαστικά ο Ζούρος τον ακολούθησε με Μπουρούση και Κουφό, όμως οι Κροάτες μείωσαν σε 58-51 με όπλο την άμυνά τους.

Ο Κουφός απάντησε στην άμυνα ζώνης με ντράιβ (60-51), όμως ο Μπάρατς έκανε το 60-55. Σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις, η Ελλάδα δεν βρήκε σκορ και στο 35' ο Τόμιτς κέρδισε το φάουλ από τον Μπουρούση κάνοντας το 60-56 με 1/2 βολές. Μετά από συνεχόμενες άστοχες προσπάθειες, ο Ζήσης έκανε το 62-56 ξεκολλώντας την Ελλάδα από τους 60 πόντους. Ο Κουφός έκανε το 64-56 στα 3.05'' πριν το τέλος κι έδωσε σπουδαία επιθετική ανάσα.

Ο Τόμιτς έγραψε το 66-63 στο 1.30'', βάζοντας... φωτιά στο ματς. Στο 1.03'' ο Φώτης με τρίποντο έκανε το 69-63 και χάρισε πνοή στην Εθνική.

Ο Πόποβις ευστόχησε στις δύο βολές, όμως στα 30'' ο Μπράμος ήταν άστοχος σε ξεμαρκάριστο σουτ τριών πόντων, δίνοντας παράταση στην αγωνία. Στα 24'' πριν το τέλος ο Πόποβιτς με 2/2 βολές έκανε το 69-67, ξαναβάζοντας για τα καλά την ομάδα του στο ματς.

Ο Ζήσης με 3/4 βολές έγραψε το 72-67 και ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν εύστοχος από τη γραμμή στα 12,1'' γράφοντας το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 11, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 17(3), Καλάθης 9(1), Φώτσης 17(5), Παπανικολάου, Μπράμος 2, Κουφός 7, Καϊμακόγλου 2.

Κροατία (Γιόσιπ Βράνκοβιτς): Τόμιτς 10, Άντριτς 9, Πόποβιτς 14 (1), Μπογκντάνοβιτς 4, Στίπτσεβιτς 2, Ντρέιπερ 3(1), Σίμον 11(1), Μάρκοτα, Ρούντεζ, Ζόριτς 2, Μπάρατς 14(1).