Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2011

Ελλάδα - ΠΓΔΜ 58-72

Απρόσμενη ήττα για την Ελλάδα που έχασε με 72-58 από τα Σκόπια, για την 3η αγωνιστική του Γ΄ ομίλου. Δήμιος της Εθνικής ο Μπο ΜακΚάλεμπ που τελείωσε το ματς με 27 πόντους.Ο αγώνας:

Με τους Καλάθη, Ζήση, Παπανικολάου, Φώτση και Μπουρούση ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ηλίας Ζούρος. Οι Σκοπιανοί προηγήθηκαν με 2-6 στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς η ελληνική άμυνα αντιμετώπιζε κάποια μικροπροβλήματα. Ένα τρίποντο από τον Καλάθη και ένα μακρινό δίποντο από τον Ζήση έκαναν το 7-6 για την Ελλάδα που στη συνέχεια πέρασε την μπάλα στην φροντ λάιν. Ο Μπουρούσης έκανε το 11-10 στο 6' όμως έχασε τον Άντιτς στην επόμενη φάση κι εκείνος σκόραρε για τρεις.

Στη ζώνη 2-3 που επιχείρησε η ΠΓΔΜ η Ελλάδα απάντησε με τον Ζήση που έγραψε το 16-13 με δύο δικά του σουτ. Ακολούθησε ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ιλιέφσκι κόντρα σε ζώνη που έπαιξε για δύο τρεις φάσεις η Ελλάδα. Τελικά, ο Καλάθης με 2/2 βολές έγραψε το 18-16 του α' δεκαλέπτου, καθώς στη συνέχεια οι διεθνείς έδωσαν μαζεμένα φάουλ και ροκάνισαν το χρόνο που απέμενε για την επίθεση της ΠΓΔΜ. Ευτυχώς, η αστοχία της Εθνικής (4/12 δίποντα και 1/6 τρίποντα) δεν της στοίχισε, καθώς είχε πολλά επιθετικά ριμπάουντ (5).

Ο Καϊμακόγλου έκανε το 20-16 στο ξεκίνημα της β' περιόδου, όμως κάποια συνεχόμενα λάθη δεν επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να ξεφύγει στο σκορ και να χτίσει μια μεγαλύτερη διαφορά (21-16) από τη στιγμή που κράτησε τους Σκοπιανούς άποντους για σχεδόν τέσσερα λεπτά. Ο Στογιανόφσκι μείωσε σε 23-22, όμως στη συνέχεια ο Φώτσης πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι (26-22).

Ακολούθησε ένα σερί 8-0 για τους Σκοπιανούς που εκμεταλλεύτηκαν την παροιμιώδη αστοχία της Ελλάδας και ξέφυγαν με 26-30 υποχρεώνοντας τον Ζούρο να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ στα 45'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Καϊμακόγλου έγραψε το 29-30 με την εκπνοή του ημιχρόνου, δίνοντας μια ανάσα στην Ελλάδα που είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Στα αποδυτήρια έφυγε έχοντας μόλις 9 εύστοχα σουτ εντός παιδιάς (9/29 έναντι 12/32).

Όταν λείπει ο Καλάθης, χορεύει ο ΜακΚάλεμπ

Στην επανάληψη, ήταν η ώρα του αρχηγού... Ο Αντώνης Φώτσης με 9 προσωπικούς πόντους έγραψε το 38-35 στο 23' σηκώνοντας το βάρος της επίθεσης. Ο ΜακΚάλεμπ όμως ήταν το αντίπαλον δέος για τους Σκοπιανούς και ισοφάρισε σε δύο περιπτώσεις (35-35, 38-38). Ο Γκετσέφσκι ολοκλήρωσε ένα σερί 6-0 για την ομάδα του κάνοντας το 38-41. Το 3ο φάουλ του Καλάθη έφερε τον Ξανθόπουλο στο μαρκάρισμα του ΜακΚάλεμπ ο οποίος έφτασε τους 17 πόντους στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης στέλνοντας τα Σκόπια στο +6 (40-46).

Η Εθνική συνέχισε να παίζει σαν υπνωτισμένη και ο Άντιτς με κάρφωμα έκανε το 42-50 στο 28' εκτοξεύοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στους 8. Με Ζήση και Καλάθη, η ομάδα του Ζούρου μείωσε σε 47-50, έχοντας γυρίσει την άμυνά της σε ζώνη 2-3. Αυτό ήταν και το σκορ της περιόδου, ενώ το όφελος για την ελληνική ομάδα ήταν το 4ο φάουλ του Άντιτς που είχε πετύχει 12 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο.

Στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, ο Ξανθόπουλος μείωσε στον πόντο (49-50), όμως οι Σκοπιανοί απάντησαν με σερί 7-0 χάρη στον Μπο ΜακΚάλεμπ ο οποίος έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι. Έχοντας το μπόνους των βολών από πολύ νωρίς οι αντίπαλοί μας ξέφυγαν και 11 (!) πόντους διαφορά και πάλι με θύτη τον Αμερικανό με σκοπιανό διαβατήριο.

Ένα τρίποντο του Βασιλειάδη έριξε παροδικά τη διαφορά κάτω από τους 10 (53-61), όμως ο Γκετσέφσκι με 2/2 βολές έκανε το 53-65 "κόβοντας" εκ νέου τις ελπίδες της Εθνικής για αντεπίθεση. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν... Τα σουτ έξω από τα 6.75μ. δεν έβρισκαν στόχο και τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά για τους διεθνείς που... πελάγωσαν. Η διαφορά ανέβηκε στους 17 (53-70)

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-30,  47-50,