Σάββατο 30 Απριλίου 2011

Ηρακλής - Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός "καθάρισε" με 3-0 στο κλειστό της Μίκρας, έκανε το 2-0 στους τελικούς της Α1 βόλεϊ ανδρών και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα.Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακοί από το πρώτο ματς και χωρίς να χάσουν ούτε ένα σετ, έκαναν το 2-0, "σπάζοντας" για δεύτερη φορά την έδρα του "γηραιού".

Η σειρά τώρα μεταφέρεται στο κλειστό του Ρέντη, όπου τη Δευτέρα (02/05, 19:00), χωρίς κόσμο (λόγω τιμωρίας), ο Ολυμπιακός θα έχει την πρώτη του ευκαιρία να κατακτήσει το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα, αλλά και το φετινό νταμπλ.Το ψυχολογικό αβαντάζ του Ολυμπιακού από τη νίκη στον αγώνα της Τετάρτης ήταν αυτό που του έδωσε "φτερά" στο ξεκίνημα του αγώνα και τον οδήγησε εύκολα στην κατάκτηση του 1ου σετ με 25-17.

Εξαιρουμένης της κακής υποδοχής του Γιαμπλόνσκι, όλα δούλευαν "ρολόι" για τους Πειραιώτες, που στο 2ο σετ συνάντησαν μεγαλύτερη αντίσταση. Ωστόσο, με τον Τζούριτς να κάνει ένα ακόμα σπουδαίο παιχνίδι, τον Ντεσπέιν να εκτελεί από τη θέση του σέρβις, αλλά και πολύ καλή δουλειά από το μπλοκ, οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν στο 25-23 και ταυτόχρονα μια "ανάσα" από τη νίκη.

Ο Ηρακλής βελτιώθηκε αισθητά στο 3ο σετ, όπου μάλιστα έφτασε να προηγείται με 22-20, προβάδισμα που δεν κατάφερε να κρατήσει. Το σετ είχε δραματική εξέλιξη, ενώ έγιναν κάποια διαιτητικά λάθη εκατέρωθεν. Τελικά, το σετ κρίθηκε στους 35 πόντους, όπου πρώτος (με διαφορά δύο πόντων) έφτασε ο Ολυμπιακός, για να πανηγυρίσει το 2-0 μέσα στην έδρα των "κυανόλευκων".

Τα σετ: 17-25, 23-25, 33-35

Ηρακλής (Μπρουκς): Όουενς 9 (50% υπ - 38% αρ., 9/18 επ.), Κράβαρικ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κιρόγκα 9 (57% υπ. - 39% αρ., 9/17 επ.), Μπίλινγκς 21 (1 άσος, 20/34 επ.), Κανέλλος 5 (1 άσος, 100% υπ. - 0% αρ., 2/7 επ., 2 μπλοκ), Ν. Εφραιμίδης (λ, 68% υπ. - 52% αρ.) / Γκόρτσανιουκ (83% υπ. - 50% αρ., 0/3 επ.), Χαραλαμπίδης, Μπαμπαλιούτας (λ, 100% υπ. - 100% αρ.), Σμαραγδής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ)

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 20 (4 άσοι, 42% υπ. - 33% αρ., 13/27 επ., 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 6 (48% υπ. - 27% αρ., 5/9 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποβ 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Εστράδα 8 (1 άσος, 4/4 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (100% υπ. - 100% αρ., 4/7 επ., 2 μπλοκ), Τζούριτς 22 (1 άσος, 21/37 επ.), Κουζούνης (λ, 71% υπ. - 57% αρ.) / Χαριτωνίδης, Φράγκος (0/2 επ.), Κοκκινάκης