Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2011

Κάχα Λαμποράλ-Ολυμπιακός: 81-79

Το καλάθι του Πάμπλο Πριτζιόνι 1.7 πριν από το τέλος έδωσε τη νίκη στην Κάχα Λαμποράλ. Ο Ολυμπιακός πέρασε ακόμη και με +12π, αλλά έφυγε ηττημένος ενώ είχε παίξει πολύ καλά...Το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στα 8'' έδωσε στον Ολυμπιακό το δικαίωμα να ελπίζει. Όμως ο έμπειρος Πριτζιόνι των 175 αγώνων στην Ευρωλίγκα του πάγωσε το αίμα.

Το καλάθι του Αργεντίνου 1.7'' πριν από το τέλος ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 81-79, καθώς ο Γκετσεβίτσιους δεν πρόλαβε να σουτάρει όπως ήθελε για το τρίποντο της νίκης.Ο Ολυμπιακός είχε παίξει εξαιρετικά. Για 35 λεπτά, άλλωστε, ήταν μπροστά στο σκορ. Πέρασε ακόμη και με +12 πόντους, του στοίχισαν όμως κάποια λάθη απειρίας και οι λεπτομέρειες στις οποίες επικράτησε η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Οι 13 πόντοι που σημείωσε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο είναι σίγουρα ένα ζήτημα για τον Ίβκοβιτς, που ωστόσο θα πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από την συνολική εμφάνιση της ομάδας του, έστω κι αν στο τέλος έμεινε σε όλους η γεύση της ήττας.

Συνολικά, οι Πειραιώτες έπαιξαν καλά. Θα μπορούσαν να είχαν νικήσει αν δεν ήταν τόσο άστοχοι στις βολές (16/23), ή δεν έμεναν χωρίς καλάθι για δυο λεπτά στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Κι αν βεβαίως ο Πριτζιόνι μετά από πέντε άστοχα τρίποντα δεν ...ευστοχούσε στο μοναδικό δίποντο που επιχείρησε στο παιχνίδι!

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-40, 60-66, 81-79.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (26/38δ, 3/17τρ, 20/24β, 28ρ, 10κλ, 12λ, 12ασ): Ρίβας 9 (1), Πριτζιόνι 3 (1/1δ, 0/5τ, 1/2β), Μ.Μπιέλιτσα 6, Σεραφέν 15 (7/8δ, 5ρ), Σαν Εμετέριο 15 (5/6δ, 3ρ), Ερτέλ 5 (1), Όλεσον 2, Τελέτοβιτς 20 (3/10 δ, 1/6τρ, 11/13β, 5ρ), Ν.Μπιέλιτσα 2, Ουίλιαμς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (21/37δ, 7/22ΤΡ, 16/23Β, 30Ρ, 5ΚΛ, 13λ, 15 ασίστ): Χάινς 14 (5/7δ, 4/5β, 5ρ), Λούκας 5 (1), Άντιτς 14 (2/3δ, 2/5τρ, 4/4β, 6ρ), Σπανούλης 19 (5/8δ, 1/5τρ, 6/8β, 7 ασίστ), Κέσελ 10 (2/2δ, 2/3τρ), Παπαδόπουλος 6 (3/7δ, 0/4τρ, 8ρ, 5 ασ), Γκετσεβίτσιους 7 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Κατσίβελης.