Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2011

ΚΚ Ζάγκρεμπ - Παναθηναϊκός 62-81

Επίδειξη δύναμης από τον Παναθηναϊκό ο οποίος επικράτησε στο... ρελαντί της ΚΚ Ζάγκρεμπ με 81-62 και διπλασίασε τις νίκες του για τον Β' Όμιλο της Ευρωλίγκας.Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση της ΚΚ Ζάγκρεμπ με σκορ 81-62 για την 2η αγωνιστική της Ευρωλγίκας.

Οι "πράσινοι" κατά διαστήματα έπαιξαν ωραίο μπάσκετ και με αφετηρία την καλή τους άμυνα πρόσφεραν θέαμα κόντρα σε μία ομάδα που δεν μπορούσε να δείξει κάτι παραπάνω.Το 54% με το οποίο τελείωσε το ματς στα δίποντα ο Παναθηναϊκός σε συνδυασμό με τα 38 του ριμπάουντ και 13 λάθη του (τα περισσότερα προς το τέλος) αποδεικνύουν πως δεν είχε αντίπαλο μέσα στο παρκέ.

Πολύ καλή απόδοση για τους Σάτο και Καλάθη οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ μάζεψαν επίσης 7 και 6 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ σοβαρά στο παιχνίδι με τους Μάριτς, Σάτο, Διαμαντίδη, Καλάθη Ν. και Σμιθ να ξεκινούν εντυπωσιακά και να ξεφεύγουν με 3-10 στο 3΄υποχρεώνοντας τον .... να πάρει πολύ γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ στο ματς. Η άμυνα ήταν και πάλι ο κινητήριος μοχλός για τους "πράσινους" οι οποίοι ήταν σαφέστερα ανώτεροι και δεν είχαν αντίπαλο.

Η Ζάγκρεμπ μείωσε παροδικά σε 12-16, πριν ο Παναθηναϊκός τρέξει ένα επιμέρους 8-2 και ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 14-24. Ο έλεγχος των ριμπάουντ (14-8) σε συνδυασμό με την καλή κυκλοφορία της μπάλας και την καλή άμυνα έκαναν το +10 να φαίνεται λίγο (14-24).

Παρά το γεγονός ότι η Ζάγκρεμπ δεν έδειξε σημάδια ανάκαμψης, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει συγκεντρωμένος και όπως ήταν φυσικό, πολύ γρήγορα η διαφορά πήρε διαστάσεις. Στο 14' ο Καλάθης με 2/2 βολές έστειλε τη διαφορά στους 15 (16-31). Ο Νικ Καλάθης όχι μόνο έτρεξε την ομάδα του αλλά και πήρε πολλά καλάθια με αποτέλεσμα να φτάσει τους 10 πόντους πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το 19-32 του 15΄μετατράπηκε στο τέλος του ημιχρόνου με επιμέρους 13-2, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει στον αιφνιδιασμό, τους Μπατίστ και Τσαρτσαρή να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια και τους Διαμαντίδη, Καλάθη να οργανώνουν τέλεια. Η μοναδική ίσως παραφωνία ήταν ο Στίβεν Σμιθ ο οποίος είχε 2/10 σουτ.

Όταν πατούσε γκάζι ήταν άπιαστος

Με το ξεκίνημα του β΄ημιχρόνου, ο ρυθμός είχε πέσει και στα τέσσερα πρώτα λεπτά της περιόδου είχε μπει μόνο ένας πόντος με τον Λόγκαν. Ο τελευταίος με κάρφωμα έκανε το 22-48 στο 24' και είχαμε νέα διακοπή στο ματς για ένα τάιμ άουτ. Η μέγιστη διαφορά άγγιξε τους 33 πόντους στο 27' με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να γράφει το 26-59.

Ο Ομπράντοβιτς βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλά σχήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Το μόνο που κατάφερε η Ζάγκρεμπ ήταν να μειώσει κάπως με τον Σον Μέι ο οποίος ήταν και ο μοναδικός που μπορούσε να απειλήσει το καλάθι του Παναθηναϊκού.

Στην δ' περίοδο, η Ζάγκρεμπ βρήκε την ευκαιρία να μειώσει κάπως τη διαφορά (40-61) με τον Σον Μέι και πάλι σε ρόλο σκόρερ και τον Ράντιτς να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα (46-64). Ωστόσο, ο Ομπράντοβιτς που είχε περάσει και πάλι στο παρκέ τους Διαμαντίδη, Μπατίστ και Λόγκαν, είδε την ομάδα του να τρέχει ένα σερί 8-0 και να ξεφεύγει και πάλι με 46-72.

Από εκεί και πέρα τα πάντα πήραν το δρόμο τους με τον Κυρίτση να είναι πολύ θετικός στο τέλος που πήρε χρόνο συμμετοχής, ο Παναθηναϊκός έφυγε από την Κροατία με σκορ 81-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 22-45, 33-61, 62-81

ΚΚ Ζάγκρεμπ (Άντροϊτς): Μουλαομέροβιτς 15(3), Σίμον 5(1), Κασούν 5, Μέι 23, Γκάρετ, Ράντσιτς 6(2), Όζμπολτ 3(1), Σάριτς 3, Χέιτβελτ 2.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4, Μπατίστ 10, Λόγκαν 8(1), Σάτο 13(1), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 3, Καλάθης 12, Κυρίτσης 5(1), Σμιθ 12(1), Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 8.