Κυριακή 7 Αυγούστου 2011

Πρεμιέρα με γκέλες στη Γαλλία

Πρεμιέρα με πολλές παγίδες για τους "μεγάλους" στη Γαλλία. Σοκ-εντός έδρας ήττα για την ανανεωμένη Παρί, γκέλαρε και η Μαρσέιγ. Ισοπαλία εκτός η πρωταθλήτρια Λιλ, "καθάρισε" η Λιόν. Όλα τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής.Με θεατή τον νεαποκτηθέντα, Χαβιέρ Παστόρε, στις εξέδρες του "Παρκ ντε Πρενς", η Παρί Σεν-Ζερμέν των πολλών ακριβών μεταγραφών ηττήθηκε από τη μαχητική Λοριάν με 0-1.

Ορμητικοί σε όλο το πρώτο μέρος οι Παριζιάνοι παρά το γκολ που δέχτηκαν στο 28', ωστόσο έπεσαν κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο με τη Λοριάν να έχει τουλάχιστον δύο ακόμα ευκαιρίες για να σκοράρει.Γκέλα και για τη Μαρσέιγ στο "Βελοντρόμ", όπου αν και προηγήθηκε στο 38' με το Λούτσο Γκονσάλες, η Σοσό γύρισε το παιχνίδι μέσα σε 12 λεπτά στο β' μέρος, για να ισοφαρίσει τελικώς ο Λουάκ Ρεμί.

Η πρωταθλήτρια Λιλ αναδείχθηκε ισόπαλη εκτός έδρας με τη Νανσί και η μοναδική από του "μεγάλους" που πήρε το τρίποντο ήταν η Λιόν νικώντας με 3-1 τη Νις στη Νίκαια αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 6'.

Η Αζαξιό του Γκιγέρμο Οτσόα έκανε ποδαρικό με το αριστερό στην επιστροφή της στα "σαλόνια" της πρώτης κατηγορίας αφού έχασε εντός έδρας από την Τουλούζ με 0-2.

Η Καέν πήρε κι αυτή το τρίποντο κερδίζοντας 1-0 τη Βαλανσιέν του Κάρλος Σάντσες (έπαιξε όλο το παιχνίδι). Σπουδαίο ξεκίνημα και νίκη για την Μονπελιέ κόντρα στην Οσέρ με 3-1.

Ισοπαλία εκτός έδρας πήρε η νεοφώτιστη Εβιάν των Σίντεϊ Γκοβού και Ολιβιέ Σορλέν από τη Μπρεστ, με τον τελευταίο να βρίσκει και δίχτυα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο (6/8)

Αζαξιό - Τουλούζ 0-2  (Ντεβό 45', Μασάντο 73')

Μπρεστ - Εβιάν 2-2  (Γκρουγκί 39', Λεζουαμιέ 44' - Σορλέν 17', Μαντί 20')

Καέν - Βαλανσιέν 1-0  (Προμάν 34')

Ολιμπίκ Μαρσέιγ - Σοσό 2-2  (Γκονσάλες 38', Ρεμί 74' - Μαρτίν 58', Νογκεϊρά 70')

Μονπελιέ - Οσέρ 3-1  (Μπελχαντά 36', Ντερνί 75', Ζιρού 92' - Τραορέ 45')

Νανσί - Λιλ 1-1  (Μπεριά αυτ. 61' - Ντεμπισί 47')

Νις - Ολιμπίκ Λιόν 1-3  (Μουνιέ 6' - Λόπες 9', Γκομίς 32', Γκοναλόν 75')

Παρί Σεν-Ζερμέν - Λοριάν 0-1  (Κερσιά 28')