Σάββατο 13 Αυγούστου 2011

Βοσνία - Ελλάδα 62-87

Η εθνική μας ομάδα επικράτησε της Βοσνίας - αντίπαλο στον όμιλο μας στο Ευρωμπάσκετ - με 87-62, διπλασίασε τις νίκες της στο τουρνουά, ενώ έκανε το 5/5 στα φιλικά προετοιμασίας.Η ομάδα του Ηλία Ζούρου λειτούργησε εξαιρετικά τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με 87-62.

Η Βοσνία, η οποία αποτελεί αντίπαλο μας και στην πρώτη φάση του ομίλου του Ευρωμπάσκετ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να απειλήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.Ο Χόντζιτς έκανε το 2-0, δίνοντας για πρώτη και τελευταία φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στην Βοσνία και από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέλαβε δράση ο Αντώνης Φώτσης.

Ο φόργουορντ της Μιλάνο μπήκε ορεξάτος στο παρκέ, έβαλε τη "γαλανόλευκη" στο ρόλο του οδηγού από τα πρώτα λεπτά και δεν επέτρεψε σε στους Βόσνιους να πλησιάσουν. Άξιος συμπαραστάτης του Φώτση (11 πόντους) στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γιάννης Μπουρούσης (7 πόντους), με τους δύο παίκτες να έχουν πετύχει τους 18 από τους 21 πόντους της εθνικής μας (11-21 σκορ).

Στη συνέχεια το σκηνικό δεν άλλαξε, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε βοήθειες από όλους τους αθλητές και ο Καϊμακόγλου, ύστερα από ένα όμορφο καλάθι του Κώστα Κουφού ξέφυγε με 17 πόντους (18-35).

Η Βοσνία με πέντε πόντους από Μπάβτσιτς και Ίκονιτς προσπάθησε να "κατεβάσει" την διαφορά (23-37), όμως οι... Κώστηδες Σλούκας και Κουφός έπειτα από ένα καλάθι του Τελέτοβιτς διαμόρφωσαν το 25-41, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Πάτησε γκάζι!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι διεθνείς μας ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και με τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος πήρε την σκυτάλη από τον Αντώνη Φώτση ξέφυγαν με 25 πόντους, έχοντας επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό τους. Ο Ελμεντίν Κικάνοβιτς αποτελούσε τη μοναδική πηγή κινδύνου για την εθνική μας, όμως ήταν απελπιστικά μόνος...

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση. Η εθνική μας δεν έριξε την απόδοση της και με τους Καϊμακόγλου, Μπράμος ανέβασε τη διαφορά στους 30 πόντους (44-74), έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η εθνική είχε επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με το επιβλητικό 87-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 25-41, 44-69, 62-87.

Βοσνία: Γκόρντιτς 7, Νέσοβιτς 2, Ίκονιτς 4, Μπάβτσιτς 3(1), Κικάνοβιτς 12, Τελέτοβιτς 7(1), Καπελάν 8(2), Ντέντοβιτς 4, Μπαϊράμοβιτς 2, Χόντζιτς 5, Ντόμερκατ 8(2).

Ελλάδα: Βασιλειάδης 4, Μπουρούσης 9(1), Ζήσης 2, Ξανθόπουλος 5, Φώτσης 15(2), Παπανικολάου 10(1), Μαυροειδής 2, Κουφός 13, Καϊμακόγλου 11(1), Σλούκας 12(2), Μπράμος 4.