Σάββατο 4 Ιουνίου 2011

Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε για 14η φορά και 6η συνεχόμενη Κυπελλούχος Ελλάδας, επικρατώντας με 10-8 του Πανιωνίου στον τελικό του Final-4 της Καλύμνου.Οι "ερυθρόλευκοι" κυριάρχησαν στο κολυμβητήριο της Καλύμνου, παίρνοντας μία εύκολη νίκη επί του Πανιωνίου κι έκαναν το πρώτο βήμα για το 11ο νταμπλ στην ιστορία του συλλόγου.

Μπορεί ο Πανιώνιος να προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ κι "έκλεισε" την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 3-2.Έκτοτε, όχι μόνο δεν ξαναέχασε το προβάδισμα, αλλά αύξανε διαρκώς τη διαφορά, για να φτάσει στο +2 (5-3) στο τέλος του 2ου οκταλέπτου.

Το 3ο οκτάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό, με τους "ερυθρόλευκους" να φτάνουν μέχρι και το +4 (9-5), για να ολοκληρωθεί τελικά το οκτάλεπτο με 9-6.

Οι Πειραιώτες χαλάρωσαν στην τελευταία περίοδο, αφού μάλιστα έφτασαν στο 10-6, με συνέπεια ο Πανιώνιος να μειώσει στα τελευταία λεπτά σε 10-8, που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP του τελικού ψηφίστηκε ο Γιάννης Φουντούλης, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ανδρέας Μιράλης του Πανιωνίου με 3 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 4-3, 1-2

Τα γκολ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάτερος): Ντόσκας 2, Δελακάς 2, Κολόμβος 1, Κομάντινα 1, Κόχειλας 1, Θεοδωρόπουλος 1, Σχίζας 1, Φουντούλης 1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βολτυράκης): Μιράλης 3, Μάζης 2, Παπαδόγκωνας 1, Χατζηγούλας 1, Θεοδωρόπουλος (αυτογκόλ)