Κυριακή 5 Ιουνίου 2011

Ελλάδα - Μάλτα 3-1

Με δύο γκολ του Φετφατζίδη και το παρθενικό του Κυριάκου Παπαδόπουλου, η Εθνική Ελλάδος νίκησε με 3-1 τη Μάλτα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και σκαρφάλωσε πάλι στην 1η θέση του 6ου προκριματικού ομίλου του Euro 2012.Η ελληνική ομάδα δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της, κόντρα σε έναν σαφώς υποδεέστερο αντίπαλο, αλλά με δύο γρήγορα γκολ, έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Η αρχή έγινε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Φετφατζίδη, ενώ στο 26' ο Κυριάκος Παπαδόπουλος σημείωσε το 2-0, σκοράροντας στο ντεμπούτο του.Οι Μαλτέζοι μείωσαν στο 54', αλλά δέκα λεπτά αργότερα, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ο Φετφατζίδης "έγραψε" το τελικό 3-1.

Πλέον, η ελληνική ομάδα είναι και πάλι στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου, ένα βαθμό πάνω από την Κροατία και το Ισραήλ.