Τρίτη 12 Απριλίου 2011

Ξέσπασε με "τριάρα" η Λίβερπουλ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άντι Κάρολ που πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ με την κόκκινη φανέλα, η Λίβερπουλ διέλυσε με 3-0 τη Μάντσεστερ Σίτι στο "Άνφιλντ" και πλησίασε στους πέντε πόντους την 5η της βαθμολογίας Τότεναμ.Οι "κόκκινοι" μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και αφού πρώτα ο Σουάρες έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 7' (βγήκε τετ α τετ με τον Χαρτ αλλά το πλασέ του με το αριστερό από το ύψος του πέναλτι αποκρούστηκε πρώτα από τον Άγγλο Κίπερ και ύστερα από το αριστερό δοκάρι), άνοιξαν το σκορ στο 13'.

Μετά από ένα μακρινό σουτ του Ραούλ Μεϊρέλες που κόντραρε στο αριστερό πόδι του Κομπανί, η μπάλα στρώθηκε στο αριστερό πόδι του Κάρολ, ο οποίος εξαπέλυσε ένα χαμηλό ασύλληπτο σουτ και έκανε το 1-0, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα το πρώτο του γκολ με τη Λίβερπουλ και το 12ο στο φετινό πρωτάθλημα (είχε σκοράρει 11 φορές με τη Νιούκαστλ μέχρι τον Γενάρη).Η ομάδα του Νταλγκλίς δεν σταμάτησε να πιέζει και στο 34' διπλασίασε τα τέρματά της με τον Κάιτ: μετά από μίνι πολιορκία στα καρέ της Σίτι και αδυναμία των αμυντικών των "πολιτών" να απομακρύνουν, ο Ολλανδός επιθετικός βρέθηκε σε θέση βολής και με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξία γωνία του Χαρτ για να φτάσει τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα.

Σε λιγότερο από ένα λεπτό έγινε το 3-0 για τους γηπεδούχους που έμελε να είναι και το τελικό σκορ. Ο Μεϊρέλες βγήκε από τα αριστέρα και έβγαλε σέντρα-λουκούμι με το δεξί στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον Κάρολ να κερδίζει κατά κράτος την εναέρια μονομαχία με τον Κολάροβ και να στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Χαρτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λίβερπουλ κατέβασε ρυθμούς όμως εξακολούθησε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και είχε δύο ακόμα καλές στιγμές με τους Σουάρες και Κάρολ, με το τελικό 3-0 να διατηρεί ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για την κατάληψη του τελευταίου ευρωπαϊκού εισιτηρίου που οδηγεί στο Europa League.

Αυτή ήταν η όγδοη συνεχόμενη φορά που η Σίτι δεν κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το "Άνφιλντ", μετρώντας πλέον 2 ισοπαλίες και 6 ήττες σε αυτό το διάστημα (τελευταία της νίκη στις 3 Μαΐου 2003), ενώ εντυπωσιακό είναι επίσης το γεγονός ότι η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι αγνοεί τη νίκη μακριά από την έδρα της μέσα στο 2011, όσον αφορά σε ματς της Πρέμιερ Λιγκ!

Περισσότερο όμως από τη στατιστική, αυτό που στενοχωρεί περισσότερο τους φίλους της είναι ότι σε μία βραδιά που η ομάδα τους δέχτηκε τρία γκολ από τη Λίβερπουλ, είδαν τον Κάρλος Τέβες να αποχωρεί τραυματίας μόλις στο 16ο λεπτό (πρόβλημα στον τένοντα) και να τίθεται -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- νοκ-άουτ από τον ημιτελικό Κυπέλλου κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το ερχόμενο Σάββατο.

Λίβερπουλ (Κένι Νταλγκλίς): Ρέινα, Φλάναγκαν, Κάραγκερ, Σκρτελ, Αουρέλιο, Κάιτ, Λούκας, Σπίαρινγκ, Μεϊρέλες, Σουάρες, Κάρολ (90' Ν'Γκογκ)

Μάντσεστερ Σίτι (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαρτ, Μπογιατά, Κομπανί, Λέσκοτ, Κολάροβ, Μπάρι, Γιαγιά Τουρέ, Μίλνερ (59' Σίλβα), Τέβες (16' Μπαλοτέλι (83' Ντε Γιονγκ), Άνταμ Τζόνσον, Ντζέκο

* Πριν την έναρξη του αγώνα στο "Άνφιλντ", τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 96 θυμάτων της τραγωδίας του Χίλσμπορο η οποία έγινε στις 15 Απριλίου 1989..