Κυριακή 17 Απριλίου 2011

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 87-83

Μετά από συναρπαστική μάχη και εξέλιξη για γερά νεύρα ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον Γιοτάμ Χαλπερίν (25π.), νίκησε, στην παράταση, τον Παναθηναϊκό, στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με 87-83 (κανονική διάρκεια: 76-76), στο μεγάλο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.
Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς κατέκτησε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Αυτό που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στην κανονική διάρκεια του αγώνα έπραξαν οι «πράσινοι» στο έξτρα πεντάλεπτο. Δηλαδή; Οι πρώτοι αν και κατάφεραν να προηγηθούν και με 12 πόντους, έκαναν λάθη και έχασαν το ατού τους -τα επιθετικά ριμπάουντ- και οι δεύτεροι κάνοντας ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο έπαιρναν προβάδισμα και στο κρίσιμο σημείο ισοφάρισαν και έστειλαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί όμως... αυτοκτόνησαν, όπως έκαναν οι αντίπαλοι τους στην τέταρτη περίοδο. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν έκαναν πάλι τα ίδια λάθη όμως και κατάφεραν να διατηρήσουν τους αντιπάλους τους άποντους για 3.30 λεπτά και όταν οι τελευταίοι «ξύπνησαν» ήταν αργά, διότι δεν κατάφεραν να μείνουν και αλάνθαστοι.

Οι γηπεδούχοι «έχτισαν» πάλι διαφορά, την οποία διατήρησαν αυτή τη φορά με οδηγό τον ισραηλινό Χαλπερίν, ο οποίος έκανε εκπληκτικό παιχνίδι από το δεύτερο ημίχρονο και μετά. Έτσι, δεν τελεσφόρησαν οι προσπάθειες του πολύ καλού και απόψε Δημήτρη Διαμαντίδη (21π.). Στα θετικά του ντέρμπι καταγράφθηκε η ωραία ατμόσφαιρα, καθώς οι παίκτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους, ενώ δεν έπεσαν και αντικείμενα, καθώς οι περισσότεροι οπαδοί του Ολυμπιακού βρίσκονταν πίσω από προστατευτικό δίχτυ. Οι τελευταίοι πάντως, απογοητευμένοι από την απώλεια πρόκρισης στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκα δεν γέμισαν τελικά το φαληρικό στάδιο (περί τις 1.000 θέσεις έμειναν άδειες).

Πολλά τα επιθετικά ριμπάουντ
Διαμαντίδης, Καλάθης, Σάτο, Τσαρτσαρής και Βουγιούκας παρατάσονται στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό και Τεόντοσιτς, Γκόρντον, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης και Μπουρούσης από πλευράς Ολυμπιακού. Μετά από καλάθι του Ίαν Βουγιούκα, ο Μπουρούσης ισοφάρισε και με τον Μαυροκεφαλίδη πέρασε μπροστά στο σκορ (4-2, 3΄). Παράλληλα, μαζεύοντας επιθετικά ριμπάουντ ανανεώνει τις επιθέσεις του και με τον ίδιο τρόπο διεύρυνε το σερί του σε 10-2 (10-2, 5΄). Οι «πράσινοι» γυρνώντας την άμυνα τους σε ζώνη (3-2) προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την ευστοχία των αντίπαλων ψηλών και με τον Καλάθη να παίρνει προσπάθειες στην επίθεση μειώσαν σε 12-8 (7΄). Την ίδια ώρα ο Διαμαντίδης προσπάθησε να δημιουργήσει αμυντικά προβλήματα. Μπατίστ, Καλάθης και Φώτσης εξακολούθησαν να... πλησιάζουν (16-15, 39΄:55΄΄), ενώ νωρίτερα πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης. Το σκορ παρέμεινε και με το τέλος του δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να είναι πλήρως άστοχες στα τρίποντα (0/4).

Άμυνα και κοντά στο σκορ
Το κρεσέντο του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και ο Μάικ Μπατίστ του έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (15-17), μετά από πάσα του Καϊμακόγλου ο οποίος παίζει «τριάρι» για να εκμεταλλευθεί το γεγονός της διαφοράς ύψους με την αντίπαλη -κοντή- περιφέρεια και να ανακόψει τα επιθετικά ριμπάουντ. Οι «ερυθρόλευκοι» πιέζαν όμως και με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του αγώνα, από τον Χαλπερίν, ο οποίος πέτυχε και το δεύτερο ξαναπερνά μπροστά (24-17, 13΄). Το δεύτερο φάουλ του Μπατίστ έβαλε τον Μάριτς στο παιχνίδι, μόνο που οι «πράσινοι» εξακολούθησαν να χάνουν αμυντικά ριμπάουντ (25-17, 10 επιθ. ριμπάουντ ο Ολυμπιακός). Ένα φάουλ του Χαλπερίν (2 βολές Μάριτς), δύο λάθη του Έρτσεγκ και τρεις προσπάθειες του Περπέρογλου έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (25-27 με σερί 10-0, 17΄). Χρησιμοποιώντας τη δύναμη τους μέσα στη ρακέτα, οι Πειραιώτες έκαναν το 31-28 και μετά άρχισαν οι «πυροβολισμοί» από Διαμαντίδη (31-31) και Τεόντοσιτς (34-31), με τη δεύτερη περίοδο να κλείνει με σκορ 34-32.

Ξέφυγε ο Ολυμπιακός
Ο Διαμαντίδης έβαλε πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό (34-36), ο οποίος με αρκετά λάθη έδωσε στον αντίπαλο του τη δυνατότητα να πάει σε επιμέρους σκορ 16-2 (49-38, 24΄), με τους ψηλούς του Ολυμπιακού να στοχεύουν πάνω σε Μπατίστ και Διαμαντίδη. Παρατηρήσεις έγιναν στον κόσμο για χρήση λέιζερ, ενώ νωρίτερα αποβλήθηκε από τον πάγκο των γηπεδούχων ο Βαγγέλης Αγγέλου. Οι τελευταίοι κατάφερναν να διατηρούν τη διαφορά που «έχτισαν» (51-42) με τη μπάλα να πηγαίνει στην κορυφή της ρακέτας, και μαζεύοντας ακόμη πολλά επιθετικά ριμπάουντ (23). Ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς έφερε το προβάδισμα τους στο +12 (54-42, 26΄). Χάρη στη δημιουργικότητα του αρχηγού του το «τριφύλλι» πλησίασε (54-48, 28΄), για να δεχθεί μετά δύο τρίποντα του Χαλπερίν (60-50, 29΄). Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 60-52 και η αναμέτρηση παρουσίαζε πλέον ωραίο θέαμα, με καλές φάσεις, γρήγορο ρυθμό, εύστοχα σουτ και αρκετά τρίποντα και τη μαχητικότητα των δύο αντιπάλων να είναι στα ύψη.

Έγινε... θρίλερ
Με τρεις γκαρντ παρατάχθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» (Σπανούλης, Τεόντοσιτς, Χαλπερίν), ενώ ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς άφησε τον Διαμαντίδη στον πάγκο να ξεκουραστεί λίγο. Ο Γιοτάμ Χαλπερίν από την άλλη, συνέχισε το σόου του (66-54, 32΄) φτάνοντας τους 20 πόντους, με τον «Μήτσο» να επιστρέφει στο παρκέ και τον Καλάθη να μειώνει στους 6 πόντους (66-60, 23΄) και λίγο μετά τον Φώτση να «πυροβολεί» από τα 6.75 (66-63, 35΄). Δύο βολές του Παπαλουκά και άλλες δύο του Φώτση διατήρησαν το -3 (68-65), αλλά το φάουλ του Μάριτς στον «Τεό» (70-65) και τα βήματα του Περπέρογλου έφεραν το τρίτο φάουλ του Διαμαντίδη και το σκορ στο 73-65 (36΄). Ο έμπειρος γκαρντ των «πρασίνων» απάντησε με τρίποντο (73-68) και ο Μπατίστ με κάρφωμα (73-70, 37΄:30΄΄), αλλά ο Αμερικανός δεν εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο πρώτος με ασίστ να φέρει τη διαφορά στον πόντο, κάνοντας λάθος. Οι παίκτες του «Ζοτς» το... πάλευαν με καλύτερα ποσοστά στα δίποντα. Ο Καλάθης αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και ο Σπανούλης έκανε το 74-70 και 1.30 πριν τη λήξη ο Φώτσης έκανε λάθος, αλλά ο Σάτο μείωσε σε 74-72 (39΄) και ο Διαμαντίδης πήρε το ματς στα χέρια του και ισοφάρισε (74-74) στα 27΄΄. Ο Παπαλουκάς ήταν εύστοχος εκτελώντας βολές σε κρίσιμο σημείο (76-74, 26΄΄) και επενέβη -ποιος άλλος;- ο «συνήθης ύποπτος» Διαμαντίδης και έκανε το 76-76, ενώ έχοντας κερδίσει και μια βολή την έχασε επίτηδες, η ομάδα του πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο ίδιος αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Μπήκε δυνατά
Ο Χαλπερίν σημείωσε το πρώτο καλάθι στο έξτρα πεντάλεπτο (79-76) και έφτασε τους 23 πόντους με έξι τρίποντα, με Φώτση και Περπέρογλου να στοχούν και τον τελευταίο να κάνει και λάθος. Και πάλι ο Ισραηλινός γκαρντ σκόραρε βγαίνοντας σε αιφνιδιασμό (81-76) και 2΄ πριν τη λήξη ο Μαυροκεφαλίδης έστειλε τη διαφορά στους εφτά πόντους (83-76), ενώ ο Σπανούλης με μια βολή έκανε το 84-76. Ένα λάθος του Διαμαντίδη του στοίχησε ένα τρίποντο και με 1.30 λεπτό να υπολείπεται ο Παναθηναϊκός έμενε άποντος. Στο 1΄ ο Περπέρογλου πέτυχε τρίποντο (84-79), αλλά ο Μπουρούσης κάρφωσε για το 86-79. Ο Διαμαντίδης δεν τα παράτησε και στα 32΄΄ έκανε το 86-82 και ο Μπατίστ με 1/2 βολές (μετά από φάουλ του Μπουρούση) το 86-83. Εύστοχος όμως ήταν και ο Μαυροκεφαλίδης, που έγραψε και το τελικό 87-83.
Οι διαιτητές: Χριστοδούλου, Τανατζής, Γκόντας
Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 87-83.