Παρασκευή 25 Μαρτίου 2011

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΣΙΕΝΑ 65-82

Ο Ολυμπιακός πιστεύοντας ότι μετά το 89-41 είχε φτάσει στη Βαρκελώνη, ηττήθηκε στο δεύτερο ματς από τη Σιένα με 82-65 και προσγειώθηκε ανώμαλα στην πραγματικότητα.
Η πρωταθλήτρια Ιταλίας συνήλθε γρήγορα από τη σφαλιάρα της Τρίτης και παίζοντας σύνθετες άμυνες με πολύ πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο που δεν άφηναν τον Ολυμπιακό να πάρει ανάσα πήρε τη νίκη με ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά που τώρα μεταφέρεται στην έδρα της Σιένα και ο Ολυμπιακός είναι υποχρεωμένος να νικήσει μέσα στην Ιταλία εάν θέλει να πάει στο Final 4 της Βαρκελώνης.

Κλειδί της νίκης για την Ιταλική ομάδα η ζώνη με προσαρμογές αλλά και τα 13 επιθετικά ριμπάουντ που τα περισσότερα κατέληξαν σε δεύτερη επίθεση και καλάθι για τη Σιένα.
Ο Χέρστον ήταν καταπληκτικός επιθετικά σημειώνοντας 19 πόντους με 7/9 σουτ 2ποντων, ενώ πολύ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Νίκος Ζήσης ο οποίος σημείωσε 9 πόντους και μοίρασε 3 ασιστ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας μείνει στο φανταστικό βράδυ της Τρίτης και τη διαφορά των 48 πόντων. Οι Ιταλοί μπήκαν αποφασισμένοι να ξεπλύνουν την ντροπή από την σφαλιάρα του πρώτου αγώνα. Έτσι παίζοντας τη γνωστή πιεστική, σκληρή άμυνα τους κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό.
Οι ερυθρόλευκοι έχοντας σκοράρισμα μόνο από το Σπανούλη προηγήθηκαν με 5-2 στο 3ο λεπτό και 12-10 στο 7ο λεπτό. Οι Ιταλοί παίζοντας σύνθετη άμυνα ανάγκασαν τους παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν πολλά λάθη και τρέχοντας ένα σερί 10-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12-20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ίβκοβιτς προσπαθούσε μέσα από τις αλλαγές που έκανε να βρει το κατάλληλο σχήμα όμως η Σιένα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό που διευρύνοντας το σερί της στο 14-0(12-24), ενώ με ένα επιμέρους σκορ 20-3 προηγήθηκε με για πρώτη φορά με νταμπλ σκορ 15-30 στο 14ο λεπτό.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίρνει πόντους μόνο από το Σπανουλη την ωρα που οι Ιταλοι είχαν πολυφωνία με τους Καουκένας, Λαβρινόβιτς, Χέρστον και Γιάριτς να δημιουργούν τεράστια προβλήματα στην άμυνα των ερυθρολεύκων που βρέθηκαν να χάνουν με 21-36
Οι βοήθειες στο σκοράρισμα ήρθαν από το Νεστέροβιτς και ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 10-3 και δυο συνεχόμενα καλάθια στον αιφνιδιασμό από τους Παπαλουκά και Παπανικολάου μείωσε και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -8(31-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε με το ρυθμό που τελείωσε το δεύτερο και μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 35-39.
Η Σιένα είχε απαντήσεις για όλα τα καλάθια του Ολυμπιακού και πότε με το ζήση απ έξω πότε με το Ράκοβιτς από μέσα έβαζαν την μπάλα στο καλάθι
Οι Ιταλοί που έλεγχαν τα ριμπάουντ και με τα επιθετικά που κατέβαζαν ανανέωναν τις επιθέσεις τους, διατηρούσαν ένα προβάδισμα πάνω από 6 με 8 πόντους.
Ο Ολυμπιακός με ξεσπάσματα πλησίαζε στους 4-5 πόντους όμως πάντα ερχόταν η απάντηση από τους ιταλούς καθώς οι πειραιώτες συνέχιζαν να κάνουν ανόητα λάθη και βέβαια η άμυνας τους σε καμία περίπτωση δεν θύμιζε την άμυνα που έπαιξαν την Τρίτη. Η Σιένα έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +10(51-61) χάρις σε τρίποντο του Χέρστον και χτύπησε καμπανάκι στον Ολυμπιακό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα καθώς ήταν ολοφάνερο ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να γυρίσει το ματς Οι παίκτες του Ίβκοβιτς έχοντας μείνει στην εμφάνιση της Τρίτης επαναπαύτηκαν και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του ματς να συνέλθουν. Έτσι και στο τελευταίο δεκάλεπτο συνέχισαν να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση, να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο τελειώνοντας με 31 συνολικά, αλλά δυστυχώς για αυτούς το γήπεδο δεν είναι καζίνο και με 31 λάθη καίγεσαι , δεν κερδίζεις! Η Σιένα κατάφερε να αυξάνει συνεχώς τη διαφορά η οποία έφτασε στο +17 στο 37ο λεπτό(60-77) αλλά και στη λήξη του ματς με το τελικό 65-82. Ο Ολυμπιακός επιβάλλεται να ξεχάσει πλέον αυτόν τον αγώνα και να πάρει μια τουλάχιστον νίκη στην Ιταλία ώστε να δώσει το παρών στη Βαρκελώνη

Πρίν το ματς Νάσο Νεστέροβιτς βραβεύτηκε απο τον πρόεδρο της ΚΑΕ Παναγιώτη Αγγελόπουλο ως MVP της διοργάνωσης το μήνα ΦεβρουάριοΟύτε στο δεύτερο ματς ο Μιλος Τεόντοσιτς καταφερε να ενισχύσει τους ερυθρόλευκους. Ο Σέρβος πλέι μέικερ δεν είναι 100% έτοιμος και ο Ίβκοβιτς δεν ρισκάρει τη συμμετοχή του γιατί ξέρει ότι θα τον χρειαστεί περισσότερο στην ΙταλίαΔιοργάνωση: Euroleague
Γήπεδο: Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας
Διαιτητές: Χουάν Κάρλος Μιτχάνα, Φερνάντο Ρόχα, Αντόνιο Κόντε

Ολυμπιακός(Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς5(1), Νεστέροβιτς 10, Σπανούλης 12, Μπουρούσης 7(1), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 16, Νίλσεν, Παπανικολάου 5(1), Έρτσεγκ 9(1), Κατσίβελης, Χαλπερίν, Γκόρντον 1

Σιένα(Πιανιτζιάνι): Μακ Κάλεμπ, Ζήσης 9(1), Χέρστον 19(1), Καρραρέτο 6, Ράκοβιτς 12, Λαβρινόβιτς 8(1), Καουκένας 14(1), Ρες , Ακιντέλε, Γιάριτς 7, Στόουνρουκ 7(2), Μος