Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2010

Το απόλυτο η "βασίλισσα" στο... κόλπο ο "Αίας"

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Μίλαν στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου" και συνέχισε την ξέφρενη κούρσα της πρόκρισης στην επόμενη φάσης της διοργάνωσης, με το απόλυτο των βαθμών στον 7ο όμιλο. Ο Αγιαξ παρέμεινε "ζωντανός" στο... κυνήγι της 2ης θέσης μετά τη νίκη του με 2-1 εις βάρος της Οσέρ στο Αμστερνταμ.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΜΙΛΑΝ 2-0:
Γήπεδο: "Σαντιάγκο Μπερναμπέου"
Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)
Σκόρερ: 13' Ρονάλντο, 14' (αυτ.) Μπονέρα
Κίτρινες: 81' Ντι Μαρία - 73' Μπονέρα, 76' Μπόατενγκ, 80' Αντονίνι,
Κόκκινες: -

Στο σπουδαιότερο ίσως παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, η Ρεάλ Μαδρίτης των 9 τίτλων, επικράτησε της Μίλαν των 7, με 2-0. Η "βασίλισσα" πέτυχε το απόλυτο στον πρώτο γύρο, ενώ χρίζει αναφοράς το ότι ακόμα δεν έχει παραβιατσεί η εστία της! Το ματς κρίθηκε μέσα σε δύο λεπτά. Στο 13' ο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ υπέρ της ισπανικής ομάδας και στο 14' από το σουτ του Οζίλ, η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Μπονέρα και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπουρου να αντιδράσει Αμέλια.

Η Μίλαν άγγιξε το γκολ στο 30' όταν με εκτέλεση φάουλ ο Πίρλο έστειλε τη μπάλα στο "παραθυράκι" του Κασίγιας, αλλά ο διεθνής Ισπανός γκολκίπερ με εκπληκτική εκτίναξη τη βρήκε με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι "ροσονέρι" είχαν μία ακόμα χαμένη ευκαιρία στο 34' με τον Ζέεντορφ. Ρονάλντο και Οζίλ σπατάλησαν από μία ακόμα ευκαιρία (35' και 44' αντίστοιχα) με αποτέλεσμα το σκορ να μην πάρει διαστάσεις.

Στο β' ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Ρεάλ ήταν ανώτερη, δημιουργούσε και έχανε ευκαιρίες (χαρακτηριστικές ήταν οι φάσεις του 71' με τον Ρονάλντο και του 76' με τον Πέπε, ενώ δεν κινδύνευε από την "απούσα" από το ματς, Μίλαν. Το 2-0 δεν άλλαξε ούτε στο β' σαρανταπεντάλεπτο και η "βασίλισσα" έχει ήδη αρχίσει να ετοιμάζει "βαλίτσες" για τους "16"...

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Αρμπελόα, Μαρτσέλο, Καρβάλιο, Πέπε, Κεντίρα, Αλόνσο, Ρονάλντο, Ντι Μαρία (87' Γκρανέρο), Οζίλ (83' Λ. Ντιαρά), Ιγκουαΐν (89' Μπενζεμά)
Στον πάγκο: Ντούντεκ, Ντιαρά Μ., Αλμπιόλ, Λεόν
ΜΙΛΑΝ (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Αμέλια, Ζαμπρότα, Αντονίνι, Μπονέρα, Νέστα, Γκατούζο (59' Μπόατενγκ), Πίρλο, Ζέεντορφ, Ροναλντίνιο (72' Ρομπίνιο), Πάτο (78' Ιντζάγκι), Ιμπραΐμοβιτς
Στον πάγκο: Ρόμα, Παπασταθόπουλος, Φλαμινί, Αμπάτε, Μπόατενγκ, Ρομπίνιο

ΑΓΙΑΞ - ΟΣΕΡ 2-1:
Γήπεδο: "Aμστερνταμ Αρένα"
Διαιτητής: Ολεγκάριο Μπενκερένσα (Πορτογαλία)
Σκόρερ: 7' Ντε Ζέου, 41' Σουάρες - 56' Μπίρσα
Κίτρινες: 63' Σουάρες - 20' Χένγκμπαρτ, 30' Γκρίντχτινκ, 62' Σαφνί
Κόκκινες: 55' Όιερ - 85' Όλιεχ (2η κίτρινη), 90'+ Μινιό (στον πάγκο)

Αγχωτική, αλλά σπουδαία νίκη, τόσο από βαθμολογικής, όσο και από ψυχολογικής άποψης πέτυχε ο Αγιαξ, ο οποίος επικράτησε στο Αμστερνταμ της Οσέρ με 2-1. Η ολλανδική ομάδα, "έπιασε" τη Μίλαν στη 2η θέση και άφησε στην τελευταία την εκπρόσωπο του γαλλικού πρωταθλήματος στην κούρσα της πρόκρισης στους "16".

Ο "Αίας", άνοιξε το σκορ με το "καλημέρα" του αγώνα και πιο συγκεκριμένα μόλις στο 7' με τον Ντε Ζέου. Με το... "καλησπέρα" του ημιχρόνου (41'), ο... συνήθης ύποπτος, Λουίς Σουάρες, διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων, που έδειχναν ότι θα περάσουν μία εύκολη βραδιά.

Όμως η αποβολή του Όιερ στο 55' και το γκολ με φάουλ του Μπίρσα, άλλαξε όλη την εικόνα της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Ζαν Φερναντέζ έψαξαν την ισοφάριση, όμως στο τέλος έχασαν την ψυχραιμία τους και δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε το βαθμό της ισοπαλίας. Αντίθετα τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολή του Όλιεχ (85', 2η κίτρινη). Στις καθυστερήσεις τέλος αποβλήθηκε και ο Μινιό που βρισκόταν στον πάγκο...

ΑΓΙΑΞ (Μάρτιν Γιόλ): Στεκέλενμπουργκ, Βαν ντερ Βιλ, Βερτόχεν, Ενό, Σουλεϊμάνι (60' Ολεγκέρ), Όιερ, Εμανουέλσον, Ντεζέου, Λίντγκρεν, Ελ Χαμνταουί, Σουάρες
Στον πάγκο: Βερχόεβεν, Αλτερβέιρελντ, Έρικσεν, Ταΐνιο, Τζόζεφσον, Μίντο
ΟΣΕΡ: (Ζαν Φερναντέζ): Σορίν, Χένγκμπαρτ, Γκρίντχτινκ, Ντούντκα, Κουλιμπαλί, Σαφνί (65' Κέρσια), Μπίρσα, Όλιεχ, Πεντρετί, Κοντούτ (79' Μπουρζέ), Ντίνγκα
Στον πάγκο: Ρίου, Μινιό, Μπερτόντ, Σαμαριτάνο, Ντε Ματίμπα