Παρασκευή 8 Οκτωβρίου 2010

"Υπερπρωταθλήτρια" κόσμου η Μπαρτσελόνα

Τα γυαλιά στους Πρωταθλητές του ΝΒΑ έβαλε η Μπαρτσελόνα που στο φιλικό παιχνίδι της Πέμπτης, επικράτησε των Λος Άντζελες Λέικερς με 92-88.Ο Πιτ Μάικλ με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ, "σκότωσε" του συμπατριώτες του με την πολύτιμη βοήθεια του Χουάν Κάρλος Ναβάρο (25 πόντοι και 6 ασίστ) και ο Πάου Γκασόλ έφυγε ηττημένος αλλά και καταχειροκροτούμενος από το παρκέ, έχοντας σημειώσει 25 πόντους και πάρει 10 ριμπάουντ.Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Οι "μπλαουγκράνα" έφτασαν στο +7 (86-79), 2' και 15'' πριν τη λήξη, αλλά οι Αμερικάνοι χρησιμοποίησαν τα φάουλ και μείωσαν.Η ψυχραιμία των Μάικλ και Ναβάρο από τη γραμμή όμως, έδωσε στους Ισπανούς την ιστορική νίκη, την οποία πανηγύρισαν δεόντως.Αξίζει να σημειωθεί, ότι σε 48 λεπτά παιχνιδιού, οι Λέικερς δεν σημείωσαν τρίποντο. Συγκεκριμένα αστόχησαν σε 14 προσπάθειες.
Όσον αφορά στην εξέλιξη του ματς, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το +11 (49-60) στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Μπαρτσελόνα ανέκοψε το ρυθμό τους, προσπέρασε και τελικά έφτασε στη σπουδαία επικράτηση.
Τα δωδεκάλεπτα: 21-24, 45-44, 68-70, 92-88

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Μάικλ 26, Μόρις 12, Βάσκεθ 10, Ναβάρο 25, Ρούμπιο, Εντόνγκ 2, Λόρμπεκ 3, Σάδα 3, Γκριμάου 2, Πέροβιτς 4, Λάκοβιτς 5

Λέικερς (Τζάκσον): Αρτέστ 10, Όντομ 12, Γκασόλ 25, Μπράιαντ 15, Φίσερ 12, Μπαρνς, Μπράουν 2, Μπλέικ 6, Βούγιασιτς 2, Ράτλιφ, Κάρακτερ, Ίμπανκς 4.