Κυριακή 3 Οκτωβρίου 2010

Κέρκυρα - Ηρακλής 0-0

Κέρκυρα και Ηρακλής έμειναν στο 0-0 στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο σε ένα παιχνίδι με πολύ αργό ρυθμό και φάσεις με το σταγονόμετρο. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Κέρκυρα, καθώς ο Χαμπλ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.Ίσως στο πιο ξεκούραστο ματς που έχουμε δει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, Κέρκυρα και Ηρακλής μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, σε έναν αγώνα που η τακτική έπαιξε περισσότερη μπάλα απ' ότι οι παίκτες στο γήπεδο.
Η Κέρκυρα γενικότερα πατούσε καλύτερα στο γρασίδι και έκανε 2-3 φάσεις που θα μπορούσε να πετύχει κάποιο γκολ, όμως για άλλο ένα ματς ο Ελευθερόπουλος έδειξε πως είναι ένας από τους κορυφαίους τερματοφύλακες στην Ευρώπη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το 65' ο ρυθμός έπεσε αισθητά και μέχρι τη λήξη του αγώνα παρακολουθήσαμε ένα βαρετό ματς, χωρίς φάσεις και νεύρο. Μελανό σημείο η αποβολή του Χαμπλ, που βγήκε λίγα λεπτά αφότου μπήκε στο παιχνίδι.