Παρασκευή 12 Αυγούστου 2011

Πολωνία - Ελλάδα 50-71

Δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη η εθνική μας απέναντι στην Πολωνία στο πρώτο ματς για το τουρνουά του Ρίμινι (50-71). Επιθετικός πλουραλισμός από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα...Η "γαλανόλευκη" κατάφερε μετά το πρώτο δεκάλεπτο να επιβάλει τον ρυθμό της και να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Πολωνία με 71-50.Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν άριστη συγκέντρωση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έφτασαν στη νίκη χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες και έμειναν αήττητοι για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για το Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας (31/08-18/09). Επόμενος αντίπαλος για την εθνική αύριο (12/08, 19:15) με την Βοσνία.

Οι Πολωνοί που έπαιξαν χωρίς τον Μάρτσιν Γκόρτατ (η ομοσπονδία δεν μπορεί να καλύψει την ασφάλεια των 2 εκατ. για τον παίκτη των Σανς) άρχισαν ορεξάτοι τον αγώνα και κατάφεραν με διαδοχικά τρίποντα του Σίεντζουκ να προηγηθούν με 11-9 στα πρώτα λεπτά του ματς.

Παρόλα αυτά, ο Κώστας Κουφός είχε αντίθετη άποψη και σημειώνοντας τους 14 από τους 18 πρώτους πόντους του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έδωσε στην εθνική μας τον ρόλο του οδηγού (14-18).

Από εκεί το σημείο και έπειτα, οι Πολωνοί ήθελαν, αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν το καλάθι των διεθνών μας, οι οποίοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο, κλείνοντας όμως το πρώτο δεκάλεπτο με το οριακό 18-19.

Στη δεύτερη περίοδο, η αμυντική λειτουργία της εθνικής "έσφιξε" ακόμα περισσότερο... Οι Κώστας Βασιλειάδης, Ίαν Βουγιούκας, Κώστας και Κώστας Χαραλαμπίδης φρόντισαν να αυξήσουν κι άλλο την διαφορά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (23-36 στο 18').

Τη σκυτάλη πήρε ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος με πέντε διαδοχικούς πόντους έδωσε στην εθνική... αέρα 18 πόντων (23-41) με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό πώς οι Πολωνοί στην δεύτερη περίοδο περιορίστηκαν σε μόλις 5 πόντους...

"Καθάρισε" η εθνική...

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Αλές Πιπάν προσπάθησαν να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση και εν μέρη τα κατάφεραν, καθώς μάζεψαν αρκετά τη διαφορά.

Έτσι, 0.50' πριν τη λήξη της περιόδου μείωσαν σε 39-48 μετά από εύστοχο τρίποντο του Πάμουλα. Η "γαλανόλευκη", πάντως κατάφερε να "ξεκολλήσει" και να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα 14 πόντων (39-53).

Οι παίκτες του Ηλία Ζούρο σε εκείνο το σημείο φαίνεται ότι αφυπνίστηκαν, ανέβασαν την απόδοση τους και ο Βαγγέλης Μάντζαρης σημείωσε το 46-64, περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Κώστας Παπανικολάου με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έκανε το 49-68 και όλοι οι παίκτες που είχε στη διάθεση του ο ομοσπονδιακός τεχνικός σκόραραν! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 71-50.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 23-41, 39-53, 50-71.

Πολωνία (Πιπάν): Μπερίσα 13(3), Λαπέτα 3, Σκιμπνιέφσκι, Πάμουλα 8(2), Λέοντσουκ 4, Σίεζτσκουκ 5(1), Βισνιέφσκι, Κόνσαρεκ 7(1), Σκότσκα 1, Βασνίφσκι 5, Κελάτι 3, Χρουτσάνιουκ 1.

Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 10(2), Μπουρούσης 2, Ζήσης 4, Φώτσης 3, Παπανικολάου 4, Χαραλαμπίδης 9(1), Κουφός 16(10ριμπ.), Βουγιούκας 9, Καϊμακόγλου 7(1), Σλούκας 3, Μάντζαρης 2, Καλάθης 2.