Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2010

"Πράσινο" πάρτι στο Μιλάνο

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε τις υψηλές πτήσεις στην Ευρωλίγκα καθώς στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής πέρασε με επιβλητικό τρόπο από το Μιλάνο, επικρατώντας της Αρμάνι με 81-71. Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν την 4η νίκη τους στον 4ο όμιλο και μοιράζονται την πρώτη θέση με την Ολίμπια Λιουμπλιάνα.

Η ανωτερότητα των παικτών του Ομπράντοβιτς στον τομέα των ριμπάουντ υποχρέωσε την ιταλική ομάδα στην 3η ήττα της (38-23), αν και οι παίκτες του Μπούκι είχαν περισσότερα κλεψίματα και ασίστ, ενώ υποχρέωσαν τον Παναθηναϊκό και σε... 21 λάθη.

Παρ' όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Δημήτρη Διαμαντίδη με 14 πόντους, εκ των οποίων τους 9 σημείωσε στην πρώτη περίοδο. Κυρίως, όμως ήταν η πολυφωνία στην επίθεση, με τον Τέπιτς να κρατά τους «πράσινους» στην 3η περίοδο και τον Μπατίστ αν και από τραυματισμό να σημειώνει τους περισσότερους από τους 13 πόντους στου στην 4η περίοδο.

Πραγματικός αρχηγός στο Μιλάνο ο Δημήτρης Διαμαντίδης σημείωσε 9 πόντους στην πρώτη περίοδο και σε συνδυασμό με 5 από τον Μιλένκο Τέπιτς, ο Παναθηναϊκός δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Οι «πράσινοι» άγγιξαν το +6, 14-20. Οι Ιταλοί στηρίχτηκαν σε 7 πόντους του Ντέιβιντ Χόκινς, 5 του Ματσιούλις και 4 του Πετραβίτσιους, μείωσαν στον πόντο, 19-20 και 21-22, πριν ευστοχήσει από τα 6.75 ο Ντρου Νίκολας διαμορφώνοντας το σκορ πρώτης περιόδου, 21-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στην άμυνα (η Αρμάνι σημείωσε μόλις 13 πόντους), παρουσίασε πολυφωνία στην επίθεση και είχε τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ (19 έναντι 10 των Ιταλών στο ημίχρονο). Αν δεν έφτανε και τα 12 λάθη σε 2 δεκάλεπτα, η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη των +12 πόντων, 34-46, στο 20΄.

Σε... προσωπική μονομαχία Τέπιτς-Μαντσινέλι εξελίχτηκε η 3η περίοδος. Μετά το +13, 38-51, με τρίποντο του Διαμαντίδη, οι παίκτες του Μπούκι έκαναν την αντεπίθεσή τους, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να αμβλύνουν τη διαφορά στους -6,52-58 και 54-60. Μέχρι το 30΄ Τέπιτς και Νίκολας επανέφερεν σε διψήφιο νούμερο την τιμή της διαφοράς, 55-65.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπατίστ πήρε πρωτοβουλίες, ο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με χάι λάιτ το τρίποντο του Αντώνη Φώτση από τα... 9 μέτρα, με το οποίο ο αγώνας ολοκληρώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 34-46, 55-65, 71-81
Διαιτητές: Γκαρθία (Ισπανία), Ράντοβιτς (Κροατία), Ζαμοίσκι (Πολωνία)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιέρο Μπούκι): Μαντσινέλι 14, Ματσιούλις 9 (1), Μορντέντε 5 (1), Φίνλεϊ 13 (2), Τζάμπερ 2, Ρόκα 7, Μέλι, Πετραβίτσιους 6, Βαν ντεν Σπίγκελ, Χόκινς 15 (2)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 13 (1), Μάριτς 8, Περπέρογλου 2, Μπατίστ 13, Φώτσης 7 (1), Σάτο 8 (1), Νίκολας 8 (2), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 14 (2), Βουγιούκας, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου