Τρίτη 13 Ιουλίου 2010

ΕΛΛΑΔΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 83-79

Δύσκολη νίκη 83-79 στην παράταση πέτυχε η Εθνική Νέων Ανδρών επί του Μαυροβουνίου (καν. αγ. 72-72) για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου, στην φάση των "12" του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στο Ζάγκρεμπ. Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα, οι οποίοι βρέθηκαν ακόμη και στο -10 (41-51) στα μισά της 3ης περιόδου, κατάφεραν να παραμείνουν αήττητοι σε 5 αγώνες στη διοργάνωση και προελαύνουν προς την επόμενη φάση. Το ομαδικό πνεύμα, το πάθος στην άμυνα και η ευστοχία από τη γραμμή του φάουλ (27/34 βολές) ήταν τα "κλειδιά" της νίκης της Εθνικής και η "απάντηση" στα 9 εύστοχα τρίποντα των Μαυροβούνιων. Πρώτος σκόρερ ήταν και πάλι ο Νίκος Παππάς με 22 πόντους, ο οποίος έστειλε τον αγώνα σε παράταση χάρη σε 2/2 βολές. Καταλυτικός στην έκβαση του αγώνα ήταν ο Σλούκας με σπουδαία εμφάνιση στον έξτρα χρόνο, διάστημα στο οποίο βοήθησαν οι Σαρικόπουλος και Παπανικολάου. Με 17 πόντους ο Κασελάκης ήταν στυλοβάτης στην κανονική διάρκεια, όπως και ο Γεωργάκης με 13 πόντους.
Ο -πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μαυροβουνίου- Μιχαϊλοβιτς με 4/4 βολές στα τελευταία δεύτερα της κανονικής διάρκειας έδωσε "αέρα" δύο πόντων στον αντίπαλο της Εθνικής (70-72), αλλά ο Νίκος Παππάς δεν είχε πει την τελευταία λέξη του. Ο παίκτης του Κολοσσού κέρδισε φάουλ από τον Ντουκάνοβιτς, ευστόχησε και στις 2 βολές, 2" πριν από τη λήξη, και έστειλε τον αγώνα σε έξτρα πεντάλεπτο. Στην παράταση, Σλούκας και Παππάς πήραν στις πλάτες τους το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, την ώρα που με τρίποντα ο Στογιάνοβιτς έδινε προβάδισμα στο Μαυροβούνιο (77-79).
Ο Κώστας Παπανικολάου μετέτρεψε σε... μοιραίο τον -MVP του Μαυροβουνίου- Μιχαϊλοβιτς, αφού κέρδισε το φάουλ και ευστοχώντας σε 2/2 βολές ισοφάρισε σε 79-79. Στην επόμενη φάση ο Ζήσης Σαρικόπουλος μετέτρεψε σε καλάθι άστοχο λέι απ του Σλούκα, με τον τελευταίο να κερδίζει φάουλ από τον Στογιάνοβιτς και να διαμορφώνει το τελικό 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-31, 48-53, 72-72 (καν. αγ.), 83-79 (παρ.)

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας): Κατσίβελης, Γεωργάκης 13, Μάντζαρης 4, Παπανικολάου 6, Σλούκας 13 (2), Γιάνκοβιτς 4 (1), Παππάς 22 (1), Κασελάκης 17 (2), Σαρικόπουλος 4.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Στογιάνοβιτς 12 (4), Σαμοϊλοβιτς, Ράντοβιτς 14 (1), Λόντσοβιτς 3 (1), Μιχαϊλοβιτς 25, Λιούιτς 5 (1), Ντουκάνοβιτς 5, Σουτούλιβιτς 6, Λόπιτσιτς, Ντούμπλιεβιτς 9 (1), Νταμιάνοβιτς

Την Τετάρτη η Εθνική νέων ανδρών αντιμετωπίζει τη Σερβία στις 20:00

ΠΗΓΗ:WWW.NOVASPORTS.GR