Δευτέρα 26 Ιουλίου 2010

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΜΑΙΝΤΖ 2-0

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τη Μάιντς, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Κιτσμπιούχελ, όπου προετοιμάζονται οι πρωταθλητές Ελλάδας ενόψει των υποχρεώσεών τους για τη νέα χρονιά. Ο Σίντνεϊ Γκοβού έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα, όπως και ο Ιωαννίδης, που αγωνίστηκε στα τελευταία 25 λεπτά, ενώ ο Νίκος Νιόπλιας δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Λέτο.

Η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, όταν ο Μπαμπανγκίντα εκμεταλλεύθηκε το λάθος γύρισμα του Βύντρα στον Τζόρβα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσε να αξιοποίησει, και στο 73' ο Γκεοργκίεφ με σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Τζόρβας, Σαριέγκι (46' Μπιάρσμιρ), Καντέ, Βύντρα (46' Σεϊταρίδης), Σπυρόπουλος (65' Ιωαννίδης), Μαρίνος (46' Σιμάο), Κατσουράνης (78' Δημούτσος), Νίνης (46' Κλέιτον), Γκοβού (65' Γκάμπριελ), Καραγκούνης (65' Μαυρίας), Σισέ (65' Πετρόπουλος).