Πέμπτη 3 Μαρτίου 2011

Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 78-64

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Ράσο Νεστέροβιτς επικράτησε και της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ με 78-64 σε ένα αδιάφορο και για τις δύο ομάδες παιχνίδι, σημειώνοντας την πέμπτη διαδοχική νίκη του στο Top-16 της Ευρωλίγκας.Με σβηστές μηχανές και χωρίς κανένα άγχος ο Ολυμπιακός επικράτησε και της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ με 78-64 και έκλεισε με τον ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις στο Top-16 της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση τους στα προημιτελικά και μάλιστα ως πρώτοι και απλά πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη σε έξι ματς στην δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Ράσο Νεστέροβιτς, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, έχοντας 20 πόντους και 4 ριμπάουντ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Τζαμόν Γκόρντον (12 πόντους). Για την Ζαλγκίρις που απλά ήθελε να προσθέσει μία ακόμα ένα καλό παιχνίδι στο ενεργητικό της - κάτι που κατάφερε - ο Καλνιέτις σταμάτησε στους 16 πόντους.

Ο αγώνας

Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί με 2-6. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πίεσαν, έλεγξαν τον ρυθμό και με επιμέρους σκορ 11-0 πέρασαν μπροστά με 13-6 χάρη σε ένα τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς και μία εξαιρετική προσπάθεια του Γκόρντον.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς χαλάρωσαν σε εκείνο το σημείο και η Ζαλγκίρις με τους Μπράουν, Μαριάνοβιτς μείωσαν στον πόντο (15-14). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την... πρόκριση του Ολυμπιακού και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 20-19, ύστερα από κάρφωμα του Μπόμπαν Μαριάνοβιτς.

Στην δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες προσπάθησαν να περάσουν μπροστά και με τον Σπανούλη τα κατάφεραν, καθώς προηγήθηκαν με 24-20. Και πάλι, όμως οι παίκτες του Ηλία Ζούρου προσπέρασαν τους "ερυθρόλευκους" (26-29), προτού έρθει ο Ράσο Νεστέροβιτς και μειώσει στον πόντο για τον Ολυμπιακό.

Οι "ερυθρόλευκοι", πάντως όποτε ανέβαζαν... στροφές δεν έδειχναν να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερες δυσκολίες, κάτι που έγινε και πάλι, καθώς με τον Χαλπερίν πέτυχαν το 35-31. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια ένταση και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 7 πόντων (41-34), χωρίς να ανησυχούν από το παιχνίδι των Λιθουανών.

Στο ίδιο τέμπο...

Το παιχνίδι στη συνέχεια κινήθηκε στον ίδιο ρυθμό. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν το προβάδισμα και η Ζαλγκίρις ακολουθούσε σταθερά σε απόσταση 5 πόντων (46-41) και έπειτα με 52-47, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με αυτόν τον τρόπο βρέθηκαν στο +9 (58-49) με τη λήξη της περιόδου.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι γηπεδούχοι με τον Βασίλη Σπανούλη κατάφεραν για πρώτη φορά στο ματς να ξεφύγουν με 11 πόντους (62-51 στο 31'). Η Ζαλγκίρις μείωσε στους 7 π. (62-55), όμως με τον Νεστέροβιτς οι "ερυθρόλευκοι" αποσπάστηκαν με 9 πόντους (64-55).

Κάπου εκεί, οι Πειραιώτες ήταν οι απόλυτοι ρυθμιστές του ματς. Ο Χαλπερίν πέτυχε το 70-57, ενώ ο Νεστέροβιτς έκανε το 76-60. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα με 78-64.

Δεκάλεπτα: 19-20, 41-34, 58-49, 78-64.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 4, Νεστέροβιτς 20, Σπανούλης 10, Μαυροκεφαλίδης 6, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 3, Παπανικολάου, Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 5(1), Χαλπερίν 12(2), Γκόρντον 12.

Ζαλγκίρις (Ζούρος): Μπράουν 7(1), Πόσιους 5(1), Καλνιέτις 16, Ντελινικάιτις 8(2), Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 5, Κουζμίνσκας, Μιλάκνις, Μαριάνοβιτς 8, Κόλινς 4, Πλέστιντ 11.