Τρίτη 15 Φεβρουαρίου 2011

Αποχαιρέτησε τον τίτλο η Τσέλσι

Η Τσέλσι "κόλλησε" στο 0-0 με την Φούλαμ στο "Κρέιβεν Κότατζ" και έμεινε 12 βαθμούς πίσω από την κορυφή, ενώ είχε για ήρωα τον Πετρ Τσεχ ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο 93ο λεπτό!Μετά την εντός έδρας ήττα από τη Λίβερπουλ (0-1) την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στη Φούλαμ, με την "λευκή" ισοπαλία να αφήνει τους "μπλε" σε απόσταση δώδεκα πόντων από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αλλά και δύο από την 4η της βαθμολογίας Τότεναμ.

Μάλιστα, θα πρέπει να αισθάνονταιι ιδιαίτερα τυχεροί που έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς η συμπολίτισσά τους θα μπορούσε να πάρει τη νίκη στο 93ο λεπτό, χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Κλιντ Ντέμπσι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή από το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της Τσέλσι, τον Βραζιλιάνο στόπερ Νταβίντ Λουίζ.Ωστόσο, ο Αμερικανός άσος της Φούλαμ δεν ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα, με τον Πετρ Τσεχ να πέφτει σωστά στη δεξιά γωνία του και να αποκρούει, και τον Ντέμπσι να στέλνει τη μπάλα άουτ με γυριστό σουτ στην επαναφορά.

Όσο για τον Φερνάντο Τόρες, βρέθηκε και πάλι στο αρχικό σχήμα όμως χαράμισε τις ευκαιρίες για γκολ που του παρουσιάστηκαν (χαρακτηριστική η φάση του 45' που βρέθηκε τετ α τετ με τον Σβάρτσερ αλλά έκανε πολύ άσχημο κοντρόλ), με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 71' από τον Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Φούλαμ: Σβάρτσερ, Σαλσίδο, Χάνγελαντ, Μπάιρντ, Χιουζ, Σίντγουελ, Μέρφι (83' Γκέρα), Νταφ, Ντέμπσι, Τζόνσον (74' Ντέιβις), Ντεμπελέ (83' Γκούντγιονσεν)

Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Α.Κόουλ, Νταβίν Λουίζ, Τέρι, Εσιέν, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Μαλουντά, Τόρες (71' Ντρογκμπά), Ανελκά (65' Καλού)