Σάββατο 5 Φεβρουαρίου 2011

Ολυμπιακός-Πανιώνιος: 82-63

Με όπλο την άμυνα και τον πλουραλισμό ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο... δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Πανιώνιο (82-63).Πρώτος σκόρερ των "ερυθρολεύκων" αναδείχτηκε ο Γιοτάμ Χαλπερίν με 13 πόντους, 12 είχε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και 10 ο Θοδωρής Παπαλουκάς. Οι τρεις τους μαζί με τον "δημιουργό" Τεόντοσιτς (9 ασίστ, αλλά και 8 πόντους) ήταν οι κορυφαίοι της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όταν οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν με διαφορά 17 πόντων, για να φτάσουν στην άνετη επικράτηση στο φινάλε.Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς είχε την δυνατότητα να ξεκουράσει ορισμένους παίκτες, όπως τον Βασίλη Σπανούλη (έπαιξε ένα δεκάλεπτο) και να μοιράσει τον υπόλοιπο χρόνο συμμετοχής.

Από τον Πανιώνιο που έδειξε το μαχητικό του πρόσωπο και έμεινε μες στο ματς όσο του επέτρεψαν τα... αβίαστα λάθη του δευτέρου ημιχρόνου κι οι περιορισμένες λύσεις από τα 6.75, ξεχώρισε ο Ζερμέν Άντερσον με 12 πόντους.

Οι Πειραιώτες αύξησαν αρκετά το βαθμό πίεσης τους στην επανάληψη και κατάφεραν έτσι να περιορίσουν τον αντίπαλο τους, που κατάφερε να μοιράσει μόλις 4 τελικές πάσες, στοιχείο που δειχνει τη δυσκολία με την οποία οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έφταναν στο καλάθι.

Ο αγώνας

Οι Πειραιώτες έκαναν εμφανή την πρόθεση τους να "χτυπήσουν" μες στη ρακέτα και συγκεκριμένα στη θέση "4", όπου ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα του στο low-post σκοράροντας 7 γρήγορους πόντους. Με τον 26χρονο πάουερ-φόργουορντ στο ρόλο του πρωταγωνιστή, τον Γιοτάμ Χαλπερίν αρκετά ορεξάτο και τη δεδομένη υπεροχή στα ριμπάουντ οι γηπέδουχοι προηγήθηκαν με 7-4 για να "χτίσουν" στη συνέχεια μια διαφορά 9 πόντων (21-12).

Ο Πανιώνιος, ωστόσο, ρίχνοντας το τέμπο του αγώνα και κυκλοφορώντας γρήγορα τη μπάλα κατάφερε να μειώσει σε 25-19 στο δεκάλεπτο με τον Ζερμέν Άντερσον να προσφέρει λύσεις, παρά την αστοχία του από την περιφέρεια.

Το ίδιο... αποτελεσματικοί ήταν, όμως, κι οι παίκτες του Ίβκοβιτς που ως το 18' είχαν ένα εύστοχο τρίποντο (1/8) χάνοντας αρκετές ευκαιρίες ακόμη και χωρίς άμυνα. Αυτό το στοιχείο σε συνδυασμό με την τακτική του Γιώργου Μπαρτζώκα να "παγώσει" τον ρυθμό με μεγάλες επιθέσεις, επέτρεψαν τους Νεοσμυρνιώτες να "κλείσουν" το παιχνίδι που κύλησε κοντά στους 3 πόντους για αρκετά λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν με ευκολία κοντά στο καλάθι και σημείωσαν αρκετούς πόντους με λέι-απ είτε από διεισδύσεις, είτε από κοψίματα κι έτσι δεν... πλήρωσαν το γεγονός ότι δεν πήραν σκορ από τη γραμμή των τριών πόντων. Αυτό που ουσιαστικά τους έκανε να χάσουν την επαφή με το σκορ ήταν τα φάουλ. Οι "ερυθρόλευκοι" εκμεταλλεύτηκαν το μπόνους και από τη γραμμή κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με 11 πόντους (με τρίποντο του Ερτσέγκ έγινε το 41-30), πριν ακολουθήσει το 43-35 του ημιχρόνου.

Το καθάρισε...

Το δίδυμο Ερτσέγκ-Τεόντοσιτς μπήκε στο παρκέ με... κέφια και μέσα σε λίγα λεπτά η διαφορά εκτινάχθηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα (52-39). Η ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο χάρις στους Παπαλουκάς και Νεστέροβιτς που τέλειωσαν αρκετές φάσεις κοντά στο καλάθι, την ώρα που η άμυνα του Ολυμπιακού είχε γίνει πιεστικότερη οδηγώντας τον αντίπαλο σε αρκετά λάθη.

Χωρίς λύσεις από την περιφέρεια ο Πανιώνιος έχασε την επαφή με το σκορ και βρέθηκε ακόμη και στο -17, πριν γίνει το 67-51 με μια βολή του Κοβίλ στη λήξη της περιόδου.

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς πέρασε στο παρκέ τον νεαρό Κατσίβελη, έδωσε χρόνο στον Παπανικόλαου και προτίμησε να ξεκουράσει τον Σπανούλη μοιράζοντας με αυτόν τον τρόπο τα λεπτά συμμετοχής. Παρόλα αυτά οι "ερυθρόλευκοι" δεν έριξαν την απόδοση τους.

Η διαφορά έπεσε μόνο μια φορά στην τελευταία περίοδο κάτω από τους 15, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν σε αυτό το διάστημα... εύκολα το λάθος. Στα τελευταία λεπτά, δε κι ενώ κι οι Νεοσμυρνιώτες άδεισαν τον πάγκο τους στο παρκέ οι πόντοι μπήκαν με το σταγονόμετρα με αποτέλεσμα το τελικό 82-63.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 25-19, 43-35, 67-51, 82-63

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 4, Μπουρούσης 3 (1), Κέσελι 5, Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 13 (3), Νίλσεν 2, Παπανικολάου 5, Έρτσεγκ 9 (1), Τεόντοσιτς 8, Κατσίβελης 2.

Πανιώνιος (Γιώργος Μπαρτζώκας): Άντερσον 12 (1), Αθανασούλας 2, Άλεξιτς 4, Γιαννόπουλος 6 (1), Τσιάρας 4, Αθηναίου 3 (1), Μπατής 7 (1), Ιωάννου 4, Σαρικόπουλος, Κοβίλ 7, Παραυιός 5, Μπάρλος 6 (1).