Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2011

Ολυμπιακός - Πανελλήνιος 79-61

Παίζοντας όσο χρειαζόταν, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Πανελληνίου με σκορ 79-61 σε ένα ματς που ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έκανε πολλές δοκιμές.Σε ένα παιχνίδι που ο Σέρβος προπονητής δεν είχε στη διάθεσή του τους Μίλος Τεόντοσιτς, Παναγιώτη Βασιλόπουλο και Μάρκο Κέσελ, πλην φυσικά του Γιάννη Μπουρούση, δοκίμασε πολλά σχήματα.Ο αγώνας:

Με τους Παπαλουκά, Γκόρντον, Πελεκάνο, Γλυνιαδάκη και Έρτσεγκ ξεκίνησε το ματς ο Ντούσαν Ίβκοβιτς και είδε την ομάδα του να προηγείται από το ξεκίνημα με 9-2 στο 3' και 13-5 λίγο αργότερα. Η υπεροχή του Ολυμπιακού μέσα στις δύο ρακέτες ήταν αδιαμφισβήτητη και ο Γλυνιαδάκης έβρισκε την ευκαιρία να σκοράρει ανενόχλητος. Η διαφορά άγγιξε και τους 16 πόντους (28-12), πριν ο Φράνσις γράψει με δίποντο το 28-14 του α' δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (12-5) και είχαν σε καλή μέρα τον Γλυνιαδάκη που είχε ήδη πετύχει 13 πόντους.

Ακολούθησε ένα σερί 7-0 από τους "Ολυμπιονίκες" που μείωσαν σε 28-21 και υποχρέωσαν τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Πάντως, η αντεπίθεση του Πανελληνίου δεν είχε συνέχεια και ο Ολυμπιακός με τον Νεστέροβιτς ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή (31-21). Τη θέση του Γλυνιαδάκη στο σκοράρισμα είχε πάρει πλέον ο Μαυροκεφαλίδης ο οποίος έκανε το 44-26 στο 19΄πριν ο Παπανικολάου με δίποντο ανεβάσει τη διαφορά στους 20 πόντους (48-28) με το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Πανελλήνιος έκλεισε κάπως τους διαδρόμους του και δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό που δεν έβγαλε εύκολα καλάθια σε σχέση με το α' ημίχρονο. Έτσι, λοιπόν, αφού η διαφορά παρέμεινε στους 20 μέχρι το 24΄(54-34) άρχισε σταδιακά να πέφτει από τους Ολυμπιονίκες. Ο Φράνσις βρήκε κάποιους διαδρόμους για το αντίπαλο καλάθι και με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να μειώσει στους 10 (60-50), με τον Ίβκοβιτς να τα "ψέλνει" στους παίκτες του για τη χαλάρωση. Τελικά, οι Ολυμπιακός έβαλε ένα καλάθι και ολοκλήρωσε την γ' περίοδο προηγούμενος με 62-50.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 48-28, 62-50,