Τετάρτη 9 Φεβρουαρίου 2011

ΑΡΗΣ- ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 74-70

Με ένα ξέφρενο σερί στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης παρά το γεγονός ότι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έβλεπε την πλάτη του Παναθηναϊκού πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Πρωταθλητή Ελλάδος Παναθηναϊκού όχι όμως με την διαφορά που θα ήθελε για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου. Οι «κιτρινόμαυροι» με όπλο την καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο κέρδισαν με 74-70 τους «πράσινους» μία νίκη η οποία θα βοηθήσει σημαντικά την ομάδα στο ψυχολογικό κομμάτι. Από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και με όπλο την καλή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-21. Οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν όμως και μείωσαν σε 25-26 στο 16΄. Βέβαια σε εκείνο το σημείο κάτι η χαμένες βολές κάτι τα λάθη στην επίθεση δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ να πάρουν προβάδισμα. Αντιθέτως οι «πράσινοι» τον εκμεταλλεύτηκαν αυτό και πέρασαν ξανά μπροστά με 27-34 μετά από καλάθι του Μπατίστ. Ο Άρης με τρίποντου του Ταπούτου πλησίασε στο -4(30-34) και με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με τον Αμερικάνο φόργουορντ του Παναθηναϊκού να είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 10 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

Στο 23΄ οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν ξανά στον πόντο(35-36) έπειτα από γκολ- φάουλ του Τόμας. Ενώ ένα λεπτό αργότερα με δίποντο του Χαραλαμπίδη ο Άρης ισοφάρισε για πρώτη φορά, σε 37-37. Και με τρίποντο του Ταπούτου στο 28΄ το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ πέρασε για πρώτη φορά μετά το αρχικό (1-0) μπροστά στο σκορ με 44-43. Για να ολοκληρωθούν τα 3/4 του αγώνα με τους πράσινους να παίρνουν ξανά κεφάλι στο σκορ και να προηγούνται με 46-50. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα γρήγορο σερί 4-0 από πλευράς Άρη που του έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 50-50. Ενώ με τρίποντο του Σλούκα οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν ξανά με 55-53 στο 32΄. Μετά από κλέψιμο του Νίκου Χατζηβρέττα και δικό του λέι-απ το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με πέντε πόντους(59-54) στο 36΄ ανεβάζοντας αισθητά την άμυνα του.

Ο αρχηγός των κιτρίνων μαζί με τους Ταπούτο και Χαραλαμπίδη πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και έδωσαν «αέρα» 10 πόντων στον Άρη (64-54) στο 35΄ ολοκληρώνοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο ένα επιμέρους σκορ 14-1 στην τέταρτη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός όμως ανέβασε στροφές και μείωσε σε 68-64 στο 37΄. Με καλάθι του Τόμας στο 39΄ διαμορφώθηκε το 70-64 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του για τη νίκη. Ο αμερικάνος σέντερ με δικό του κλέψιμο έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να ροκανίσει το χρόνο και με μία βολή του Σλούκα να γίνει το 71-64. Για να απαντήσει ο Νίκολας στα 30’’ με τρίποντο και να μειώσει σε 71-67. Οι κίτρινοί όμως έκαναν λάθος στην επίθεσή τους, ο Διαμαντίδης έκλεψε την μπάλα και με γκολ- φάουλ μείωσε σε 71-70. Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις όμως στην συνέχεια και σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των παικτών του από την γραμμή των βολών πήρε τη νίκη με 74-70.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 30-34, 46- 50, 74-70.
Άρης(Ντρούκερ): Μποχωρίδης, Τόμας 8, Σλούκας 11, Ταπούτος 21, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 13(1), Χαραλαμπίδης 5(1), Σκορδίλης , Μπορόβνιακ 12, Χρυσικόπουλος 2.
Παναθηναϊκός(Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 12, Φώτσης 7, Σάτο , Νίκολας 9, Τσαρτσαρής 12, Διαμαντίδης 16, Βουγιούκας 4, Καλάθης .