Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2011

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-ΠΑΟΚ 1-1

Παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια στη Μόσχα και το γκολ του Ζλάταν Μουσλίμοβιτς στο 67', ο ΠΑΟΚ έμεινε στο 1-1 με την ΤΣΣΚΑ με το γκολ του Ιγκνάσεβιτς στο 80' και αποχαιρέτησε το ευρωπαϊκό όνειρο.Η ελληνική ομάδα στάθηκε εξαιρετικά στο παγωμένο "Λουζνίκι", αφού πέρα από το γκολ, είχε δοκάρι, δύο μοναδικά τετ α τετ και αρκετές καλές φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, όμως το τέρμα που δέχτηκε δέκα λεπτά πριν το τέλος σε συνδιασμό με το 0-1 της Τούμπας στο πρώτο ματς του στέρησαν μία μεγάλη πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΤΣΣΚΑ να έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της καθώς και την εδαφική υπεροχή, όμως ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που αδικούταν από το αποτέλεσμα, με τον Μουσλίμοβιτς να σημαδεύτει το δοκάρι αλλά και τους Ίβιτς και Τσιρίλο να βλέπουν τα σουτ τους να φεύγουν δίπλα από την εστία του Ακινφέεβ.Η επιμονή των παικτών του "Δικεφάλου" για ένα γκολ απέδωσε τελικά καρπούς στο 67', με τον Μουσλίμοβιτς να εκμεταλλεύται τραγική ασυννενοησία στην άμυνα των Μοσχοβιτών και να στέλνει τη μπάλα στην κενή εστία για να φέρει τις δύο ομάδες στο ίδιο σημείο εκκίνησης...

Ο Σαλπιγγίδης όμως "πέταξε στα σκουπίδια" τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-2 στο 75' και να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του, με τους Ρώσους να καταφέρνουν να κάνουν το 1-1 στο 80' με τον Ιγκνάσεβιτς (πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Κρέσιτς σε χτύπημα πέναλτι του Λαβ) και να παίρνουν αυτοί το εισιτήριο της πρόκρισης για τους "16" του Europa League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΤΣΚΚΑ Μόσχας (Λεονίντ Σλούτσκι): Ακινφέεβ (66' Τσεπτσούκοβ), Ναμπάμπκιν, Ιγκνάσεβιτς, Β. Μπερεζούτσκι, Σενίκοβ, Μαμάεβ, Σέμπερας, Τόσιτς, Κάουνα (62' Αλντόνιν), Νέσιντ, Λαβ (95' Α.Μπερεζούτσκι)

ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Τσουκαλάς, Ίβιτς (87' Αθανασιάδης), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Μουσλίμοβιτς

Γήπεδο: "Λουζνίκι"

Διαιτητής: Λοράν Ντουαμέλ

Γκολ: Ιγκνάσεβιτς (80') / Μουσλίμοβιτς (67')

Κίτρινες κάρτες: Νέσιντ (44') / Σαλπιγγίδης (59'), Κρέσιτς (79') Πάμπλο Γκαρσία (92')