Κυριακή, 2 Ιανουαρίου 2011

Ο Πέδρο ντύθηκε Μέσι και "ξελάσπωσε" την Μπάρτσα

Με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη νέα χρονιά, επικρατώντας με 2-1 της Λεβάντε στο "Καμπ Νου", σε μία μέρα γιορτής για τον Τσάβι Ερνάντεθ. Ο "εγκέφαλος" των Καταλανών, συμπλήρωσε 549 συμμετοχές με τη φανέλα της αγαπημένης του ομάδας, πιάνοντας στην πρώτη θέση της σχετικής λίστας, τον θρυλικό κεντρικό αμυντικό Μιγκέλι.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι με σύνθεση ανάγκης, λόγω των απουσιών των Πουγιόλ, Πικέ και Μέσι, παρατάχθηκαν με τους Αμπιντάλ και Μπουσκέτς στο κέντρο της άμυνας και τον αρνητικό για ακόμα ένα παιχνίδι Ματσεράνο στα χαφ, που πλαισιώθηκε από τους Τσάβι και Ινιέστα. Στο πρώτο μέρος, οι πρωταθλητές είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, ωστόσο οι σπουδαίες ευκαιρίες έλειψαν, με αποτέλεσμα το "στείρο" 0-0.

Στην επανάληψη η Μπάρτσα ευτύχησε να προηγηθεί με την πρώτη της ολοκληρωμένη επίθεση, όταν έπειτα από αλλεπάλληλες πάσες ο Ντάνι Άλβες βρήκε στην περιοχή τον Πέδρο που με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ στο 47'. Δώδεκα λεπτά αργότερα, σε παρόμοια φάση ο Βραζιλιάνος άσος, τροφοδότησε και πάλι τον Πέδρο, που με εξαιρετικό σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Οι Λεβαντίνοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν στο 80' με τον Στουάνι, προκαλώντας ανησυχία στις εξέδρες του "Καμπ Νου", όμως τίποτα δεν έμελλε ν' αλλάξει μέχρι το φινάλε της συνάντησης.

Υποσχέσεις για μία καλύτερη συνέχεια άφησε η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, η οποία κατάφερε να φύγει ατσαλάκωτη μέσα από τη σκληρή έδρα του "Σαν Μαμές", επικρατώντας με 1-2. Οι Γαλιθιανοί, προηγήθηκαν στο 22' με πέναλτι του Αντριάν, ενώ το πρώτο ημίχρονο βρήκε και τις δύο ομάδες με δέκα παίκτες, μετά τις αποβολές των Σαν Χοσέ και Ροντρίγκεθ αντίστοιχα. Ο Αντριάν "χτύπησε για δεύτερη φορά στο 52', ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Βάσκοι ήταν να μειώσουν στο 86' με τον συνήθη ύποπτο Φερνάντο Γιορέντε.

Με το ίδιο σκορ, η Μάλαγα έκαμψε την αντίσταση της Χιχόν στο "Μολινόν" και ξέφυγε προσωρινά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, χωρίς τα νέα της εντυπωσιακά μεταγραφικά αποκτήματα (Σέρχιο Ασένχο, Καμάτσο, Ζούλιο Μπαπτίστα, Ντεμικέλις), έφτασε στην πολυπόθητη νίκη με γκολ των Ουέλινγκτον και Απόνιο.