Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΡΗΣ 97-70

Την αναμενόμενη εύκολη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός επί του Άρη με σκορ 97-70. Οι Πειραιώτες καθάρισαν το παιχνίδι οριστικά στην τρίτη περίοδο όταν με ένα σερί 24-4 σκότωσαν τον αντίπαλο. Οι περίπου δυόμισι χιλιάδες άνθρωποι που πήγαν στο ΣΕΦ χόρτασαν μπασκετικό θέαμα (συνολικά μοιράστηκαν 45 ασίστ) και είδαν τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να πραγματοποιεί μια πειστική εμφάνιση, εντείνοντας την απορία για τη μη συμμετοχή του κόντρα στη Φενέρ. Ο Άρης άνοιξε το σκορ, αλλά ο Σπανούλης ενεργοποιήθηκε και οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 11-2 για να κάνουν το 11-6 στο μετά από εξίμισι λεπτά αγώνα. Η απάντηση του Άρη ήρθε κυρίως δια χειρός Μπόμπι Μπράουν και το προβάδισμά άλλαξε προς στιγμήν χέρια (14-15) πριν ο Τεόντοσιτς κλείσει το δεκάλεπτο με τρίποντο στο τρανζίσιον.
Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν στην άμυνά του (27-27 στο 15'), αλλά στη συνέχεια η κούραση του Μπράουν έδωσε τη ευκαιρία για ένα μικρό ξέσπασμα. Ο ζεστός Μαυροκεφαλίδης έβαλε επτά ποντους μαζεμένους και έδωσε στον Ολυμπιακό μια διαφορά που λίγο μετά έφτασε και το +10 (39-29 στο 18'). Με τις αλλαγές του Ντρούκερ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, αλλά ένα διαιτητικό λάθος τους κοστισε την τελευταία επίθεση. Η κατοχή πήγε (κακώς) στον Ολυμπιακό και ο Τεόντοσιτς έκλεισε άλλο ένα 10λεπτο με τρίποντο.

Μετά το μπρέικ ήταν η είσοδος του Παναγιώτη Βασιλόπουλου άλλαξε τη μορφή του αγώνα, καθώς η πεντάδα με Παπανικολάου, Βασιλόπουλο, Μπουρούση στις θέσεις 3-5 ήταν υπερβολικά αθλητική για να αντέξει ο Άρης. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν ως το 24', με έξυπνα καλάθια του Χαραλαμπίδη (56-45), αλλά κάπου εκεί η ταχύτητα του παιχνιδιού αλλαξε και άρχισε το σόου. Ένα σόου που ξεκίνησε με μπαράζ τριπόντων για να συνεχιστεί με θεαματικά καρφώματα στον αιφνιδιασμό. Με ήρωα τον Βασιλόπουλο και δημιουργούς τους Σπανούλη-Παπαλουκά οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 19-2 και το ματσάκι τελείωσε νωρίς.

Η "ερυθρόλευκη" καταιγίδα κράτησε περίπου μέχρι το 33ο λεπτό και το σκορ έφτασε σε επίπεδα θριάμβου. Με τη διαφορά άνετα πάνω από τους 30 (33 το μέγιστο) το μόνο που ζητούσε ο Ίβκοβιτς ήταν να φρεσκάρει την ομάδα του και να δει τους παίκτες από το βάθος του πάγκου να αγωνίζονται με συνέπεια. Από πλευράς Άρη έγινε μια προσπάθεια να σωθούν τα προσχήματα όσο αυτό ήταν δυνατό.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-33, 75-47, 97-70.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς (5ασ), Νεστέροβιτς 7, Σπανούλης 9 (1τρ, 11ασ), Βασιλόπουλος 11(3), Μπουρούσης 16 (1τρ, 14ρ), Κέσελ 5(1), Μαυροκεφαλίδης 13, Χαλπερίν 2, Νίλσεν 7(1), Παπανικολάου 14(2), Τεόντοσιτς 13(2τρ, 6ασ), Κατσίβελης.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 16 (2), Ταπούτος 4, Τάκερ 1, Τσαϊρέλης 10, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 14 (6ασ), Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 6, Χρυσικόπουλος 3(1), Τόμας 4.