Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου 2010

ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 79-78

Σε ένα δραματικό παιχνίδι στη «Sinan Erdem Arena» ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Εφές Πίλσεν με 78-79 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η υπέρ-προσπάθεια του Διαμαντίδη (17 π.) και η σημαντική συνεισφορά του Βουγιούκα (18π.), δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα στην Τουρκία.

Οι «πράσινοι» δεν άρπαξαν την ευκαιρία να «κλειδώσουν» την πρώτη θέση του ομίλου τους και θα προσπαθήσουν να τερματίσουν στην κορυφή, εφόσον όλα πάνε καλά γι' αυτούς (σ.σ. νίκη και ανάλογα αποτελέσματα των αντιπάλων τους) την επόμενη εβδομάδα απέναντι στην Αρμάνι Τζινς Μιλάνο. Αντιθέτως, οι Τούρκοι πήραν το αποτέλεσμα που τους διατήρησε την ελπίδα ζωντανή για πρόκριση στο Top 16 της διοργάνωσης, χάρη κυρίως στους Τουντσερί (15π.) και Θόρτον (15π.).

Αν και το ξεκίνημα ήταν κακό για τους παίκτες του Ομπράντοβιτς (δέχθηκαν 21 πόντους και σημείωσαν μόλις 7 στο πρώτο δεκάλεπτο), βελτιώθηκαν σιγά-σιγά στη συνέχεια και εντυπωσίασαν στην τρίτη περίοδο, όπου ενώ έκλεισαν το ημίχρονο πετυχαίνοντας μόλις 34 πόντους (42-34, ημίχρονο), στην επανάληψη έβαλαν τους παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στα καλάθια και σκόραραν 32 πόντους (59-66, γ' δεκ.). Το ματς έγινε ντέρμπι ιδίως από το 33ο λεπτό και μετά. Το «τριφύλλι» προηγούταν με 65-61, αλλά Τουντσερί και Θόρτον του έκαναν μεγάλη ζημιά με τα «φαρμακερά» σουτ τους.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα μετά από φάουλ του Ρόμπερτς, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ευστόχησε σε δύο βολές και ισοφάρισε σε 76-76, μετά από λάθος του Φώτση, ο Θόρτον έκλεψε τη μπάλα και ο Νίκολας αναγκάστηκε να του κάνει φάουλ για να μην πετύχει ένα εύκολο καλάθι, ο Αμερικανός γκαρντ της Εφές ευστόχησε σε μία βολή (77-76) και πάλι ο Διαμαντίδης ήταν εκείνος που έδωσε την... απάντηση (76-78) και με ένα δίποντο έδωσε ξανά στην ομάδα του το προβάδισμα. Ο Κερέμ Τουντσερί όμως, δεν είχε πει ακόμη την τελευταία λέξη του και με ένα λέι-απ έγραψε το τελικό 79-78.
Τα δεκάλεπτα: 21-7, 42-34, 59-66, 79-78
Εφές Πίλσεν (Περάσοβιτς): Βισνιέφκι, Ρακόσεβιτς 18 (1), Ρόμπερτς, Τουντσερί 15 (3), Θόρτον 15 (2), Γκονλούμ 10, Βούιτσιτς, Νάχμπαρ 11 (2), Γκιουλέρ.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Περπέρογλου 7 (1), Φώτσης 9 (2), Σάτο 11, Νίκολας 8 (2), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 17 (3), Βουγιούκας 18, Καλάθης, Καϊμακόγλου 6.