Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

ΑΕΚ - ΑΕΛ: 4-0

Η ομάδα της ΑΕΚ κέρδισε με 4-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε ένα παιχνίδι με μέτριο θέαμα και πολλά παράπονα από την διαιτησία και από τις δυο ομάδες. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς η ΑΕΛ, μετά την αποβολή του Κανόμπιο.Η Ένωση πήρε ίσως την πιο εύκολη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα απέναντι σε μία ΑΕΛ που μοιάζει πως έχει παραδώσει τα όπλα.
Με τον Μπλάνκο να σκοράρει δυο φορές και τους Λυμπερόπουλο και Δέλλα να βάζουν από ένα κερασάκι στην τούρτα η ΑΕΚ προσέφερε θέαμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.Ότι δεν κατάφερε ο Μπλάνκο νωρίτερα το πέτυχε στο 11ο λεπτό με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή. Αρχικά ο Σκόκο έκανε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Αμπάρη να μην διώχνει σωστά και τον Μπλάνκο από κοντά να μην συγχωρεί το λάθος του Έλληνα πορτιέρτο. Αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο γκολ του Αργεντινού.Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 82ο λεπτό όταν ο Νίκος Λυμπερόπουλος με υπέροχη κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαγού, νίκησε τον Αμπάρη και έδωσε σαφές προβάδισμα στην ΑΕΚ.Στο 89ο λεπτό η ΑΕΚ έκανε τρία τα τέρματα της όταν ο Δέλλας βρήκε τον Μπλάνκο που έφυγε μπροστά και πάσαρε ξανά στον έμπειρο αμυντικό, ο οποίος με ωραίο πλασέ σκόραρε από κοντά. Ο Μπλάνκο βέβαια στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ.Η ΑΕΛ παρέδωσε τα όπλα στη συνέχεια και δέχθηκε και τέταρτο τέρμα με τον Ισμαέλ Μπλάνκο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Λαγός έδωσε ωραία από τα αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Αργεντινός από κοντά νίκησε και πάλι τον Αμπάρη.