Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2010

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΒΑΣΙΛΕΙΑ 3-0

Μπορεί στο γερμανικό πρωτάθλημα να μην τα πηγαίνει καλά, όμως στο Champions League η Μπάγερν δείχνει το πραγματικό της πρόσωπο.

Με μια επιβλητική εμφάνιση οι Βαυαροί επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους στον 5ο όμιλο. Η φιναλίστ του περσινού τελικού του Champions League επιβλήθηκε με 3-0 της Βασιλείας μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης και αμφισβήτησης στους Ελβετούς που πήγαν στο Μόναχο να διεκδικήσουν τις όποιες ελπίδες είχαν για την κατάληψη της 2ης θέσης.
Η Βασιλεία κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο του Αλιάνζ Αρίνα με επιθετικούς προσανατολισμούς και με μοναδικό στόχο τη νίκη, όμως η Μπάγερν ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Ριμπερί. Ο Γάλλος είδε τον τερματοφύλακα της Βασιλείας εκτός θέσης και παρά την προσπάθεια του Άμπραχαμ άνοιξε το σκορ
Δυο λεπτά αργότερα η Μπάγερν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 με γκολ που σημείωσε ο Ανατόλι Τίμοτσουκ. Ο Ουκρανός τρύπωσε στην καρδία της άμυνας των Ελβετών μετά το κόρνερ και με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Τα δυο γρήγορα μέσα σε δυο λεπτά έριξαν την ψυχολογία των παικτών της Βασιλείας. Το ημίχρονο τελείωσε με την Μπάγερν να προηγείται με 2-0 και τους Ελβετούς απογοητευμένους από την εξέλιξη. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο.Δηλαδή με ένα ακόμα γκολ της Μπάγερν. Στο 50ο λεπτό το δεύτερο προσωπικό από το Ριμπερί ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 υπέρ των Γερμανών. Η Μπάγερν λοιπόν πέρασε σαν πρώτη στους 16 της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ η Βασιλεία θα συνεχίσει στους 32 του Europa League

Γήπεδο: Αλιάνζ Αρίνα- Μόναχο
Διαιτητής: Μάρτιν Χάνσον
Μπάγερν: Κράφτ, Λάμ, Τίμοτσουκ, Μπρένο, Κοντέντο, Βαν Μπόμελ, Κρος(68' Χ. Άλντιτοπ), Ριμπερί, Σβαϊστάινγκερ, Μίλερ, Γκόμεζ
Βασιλεία: Κοστάντζο, Ίνκουμ, Άμπραχαμ, Φεράτι, Καμπράλ(55' Αλμερέιρες), Γιάπι, Σακιρί(78' Τεμπό), Στόκερ, Φρέι, Στρέλερ(46' Ξάκα)