Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2010

Ατλέτικο Μαδρίτης - Άρης 2-3

Ο Άρης έκανε την ανατροπή στο "Βιθέντε Καλδερόν", νίκησε με 3-2 την Ατλέτικο Μαδρίτης κι έγραψε ιστορία, αφού έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που πετυχαίνει "διπλό" επί ισπανικού εδάφους.Οι "κίτρινοι" πήραν το προβάδισμα στο 2ο λεπτό με τον Κόκε, αλλά οι Μαδριλένοι πέρασαν μπροστά χάρη σε γκολ των Φορλάν (12') και Αγουέρο (16').
Στο 51' ο Λαζαρίδης κέρδισε πέναλτι από τον Ντομίνγκεθ, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κόκε, ενώ στο 81ο λεπτό ο Λαζαρίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-3.
Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη ελληνικής ομάδας στην Ισπανία, αφού στις προηγούμενες 47 επισκέψεις, ο απολογισμός ήταν 6 ισοπαλίες και 41 (!) ήττες.

Γήπεδο: Estadio Vicente Calderón

Διαιτητής: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)

Βοηθοί: Τόμισλαβ Πέτροβιτς, Μίρο Γκργκιτς

Βοηθοί περιοχής: Ντομαγκόι Βούτσκοβ, Νταμίρ Μπάτινιτς

Κίτρινες κάρτες: Τιάγκο, Ντομίνγκεθ, Γκαρθία - Χαβίτο, Μενδρινός

Γκολ: 2' Κόκε (0-1), 12' Φορλάν (1-1), 16' Αγουέρο (2-1), 51' πέν. Κόκε (2-2), 81' Λαζαρίδης (2-3)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Φλόρες): Ντε Χέα, Ουιφαλούσι, Γκοδίν, Ντομίνγκεθ, Λόπεθ (86' Μέριδα), Ρέγιες, Τιάγκο (86' Γκαρθία), Σουάρεθ, Σιμάο (73' Κόστα), Αγουέρο, Φορλάν

Άρης (Κούπερ): Σηφάκης, Βανγκέλι, Οριόλ, Λαζαρίδης, Μίτσελ, Χαβίτο, Φατί, Τόχα, Μενδρινός (72' Καζναφέρης), Κόκε (77' Πρίττας), Τσέζαρεκ (83' Ρουίς)