Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2010

Η διπλή γκάφα της χρονιάς!

Τί γίνεται όταν στην ίδια φάση συναντιούνται ο χειρότερος τερματοφύλακας και ο χειρότερος επιθετικός του κόσμου; Δείτε το αποτέλεσμα στην πιο σπαρταριστή χαμένη ευκαιρία του 2010 (video)!Η αναμέτρηση Κατάρ-Ουζμπεκιστάν για τους Ασιατικούς Αγώνες του 2010 όδευε προς το τέλος της το βράδυ της Τετάρτης, με τους Ουζμπέκους να κρατούν τη νίκη με 1-0, αλλά στο 91ο λεπτό έγινε η φάση του σημάδεψε το παιχνίδι.

Ο γκολκίπερ του Ουζμπεκιστάν προσπάθησε να κάνει τακουνάκι μέσα στην περιοχή του με αποτέλεσμα να ξαπλώσει φαρδύς-πλατύς στο χορτάρι, με τον επιθετικό των Εμιράτων να του κλέβει τη μπάλα και να ετοιμάζεται να πανηγυρίσει το πιο εύκολο γκολ στην καριέρα του για να στείλει το ματς στην παράταση (ήταν νοκ-άουτ ματς για τους "16" της διοργάνωσης)...

Ο παίκτης προχώρησε ακόμα πιο κοντά για να σιγουρέψει το τέρμα με αποτέλεσμα να φτάσει στο ύψος της μικρής περιοχής όμως κατόρθωσε μπροστά σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Ουζμπεκιστάν, για να χαθεί μία ευκαιρία που όμοιά της δύσκολα θα ξανασυναντήσουμε σε επίπεδο εθνικών ομάδων.