Δευτέρα, 8 Νοεμβρίου 2010

A.E.K.-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 3-1

O Εργοτέλης λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στο ΟΑΚΑ. Ο Μπλάνκο όμως φρόντισε να σβήσει την γκέλα στο 55΄ και η ΑΕΚ πήρε αγχωτική νίκη με 3-1 (στις καθυστερήσεις σκόραρε και ο Έντερ) κόντρα στους σκληροτράχηλους Κρητικούς. Αποχώρησε στο τρίτο γκολ ο Νίκος Καραγεωργίου, εκνευρισμένος από τους παίκτες του, ενώ ο δικέφαλος πήρε τους τρεις βαθμούς και σκέφτεται πλέον την έξοδο στην Τούμπα! Για δεύτερο σερί ματς Μπλάνκο και Τζιμπούρ ξεκίνησαν μαζί στο 4-4-2 του Μανόλο Χιμένεθ και η πίεση της ΑΕΚ ξανά ψηλά στα πρώτα λεπτά.
Ο Εργοτέλης με ενισχυμένη μεσαία γραμμή έψαξε την κόντρα επίθεση, όμως ο δικέφαλος είχε την υπεροχή και κυρίως με τον Γκερέιρο ανέβασε στροφές.
Οι Κρητικοί κράτησαν καλά αμυντικά τις γραμμές τους, η ΑΕΚ άργησε να κάνει μεγάλη φάση και το γκολ ήρθε για τον Εργοτέλη με απίστευτο φάουλ του Φραγκουλάκη στο 34΄.
Οι Κίτρινόμαυροι απάντησαν σχεδόν με τη λήξη του ημιχρόνου και με τον Καφέ έκαναν το 1-1.
Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά για να διεκδικήσει τη νίκη. Η ΑΕΚ δεν ήταν εντελώς προσηλωμένη στις απαιτήσεις του ματς και οι Κρητικοί έβρισκαν συνεχώς κενά στον αγωνιστικό χώρο.
Ο Μπλάνκο βρήκε όμως δίχτυα – όπως και με την Αντερλεχτ- με κεφαλιά από κόρνερ στο 55΄, κι ενώ ο Χιμένεθ ετοιμαζόταν να τον αντικαταστήσει με τον Έντερ.
Το γκολ του Αργεντίνου έδωσε ψυχολογική ώθηση στην ΑΕΚ, η οποία δέχθηκε ξανά πίεση από τους φιλοξενούμενους, αλλά άντεξε και στις καθυστερήσεις πέτυχε το 3-1 με τον Έντερ.

ΑΕΚ-Εργοτέλης 3-144΄ Καφές, 55΄ Μπλάνκο, 90΄ Έντερ - 34΄ Φραγκουλάκης

ΑΕΚ: Σάχα, Πατσατζόγλου, Νασούτι, Δέλλας, Λαγός, Μάκος, Καφές, Γκερέιρο (70΄ Γκέντζογλου), Λεονάρντο (70΄ Έντερ), Τζιμπούρ, Μπλάνκο (90΄ Καράμπελας)
Εργοτέλης: Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Σασιασβίλι, Αλεξόπουλος (46΄ Μπέτο), Ρουμπάκης, Σαρρής, Ολίσε (46΄ Χρυσοφάκης), Φραγκουλάκης, Ρομάνο, Λεάλ, Μπούντιμιρ
Διαιτητής: Χ. Μήτσιος (Ηπείρου)
Κίτρινες κάρτες: Καφές, Γκερέιρο - Σαρρής, Λεάλ, Ρουμπάκης