Κυριακή, 21 Νοεμβρίου 2010

Άρης - Κέρκυρα 2-0

Ο Άρης μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες, αφού κέρδισε με 2-0 την Κέρκυρα στο "Κλεάνθης Βικελίδης".Με το αγαπημένο του 4-4-2 ξεκίνησε ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ, έχοντας τους Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, Μίσελ, Οριόλ, Λαζαρίδη, Βανγκέλι στην άμυνα. Στο κέντρο Τόχα και Ναφτί ξεκίνησαν στα χαφ, Κάλβο και Νέτο στα άκρα και μπροστά ο Κόκε με τον Τσέζαρεκ.Από την πλευρά του ο Μπάμπης Τεννές επέμεινε στο 4-3-3, με τον Κωνσταντόπουλο να ξεκινάει κάτω από τα δοκάρια και τους Μαϊστόροβιτς, Γκουστάβο, Κοντοδήμο και Βενέτη να βρίσκονται στη άμυνα. Στα χαφ η τριάδα Παρασκευαΐδης, Στολτίδης και Μακρής δεν άλλαξε, ενώ μπροστά βρέθηκαν οι Επστάιν, Τσίγκας και Καλαντζής.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε σε ένα κατάμεστο γήπεδο με τις δυο ομάδες να θέλουν τους τρεις βαθμούς για να ανακάμψουν βαθμολογικά.

Η πρώτη φάση του αγώνα πραγματοποιήθηκε στο 8ο λεπτό, όταν Νέτο και Βανγκέλι συνεργάστηκαν πολύ ωραία, με τον τελευταίο να βγάζει μια ωραία σέντρα και τον Κωνσταντόπουλο να μπλοκάρει με δυσκολία. Ένα λεπτό αργότερα οι κίτρινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Ο Κάλβο εκτέλεσε το πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι, με τον Μίσελ να πηδάει μόνος του στην καρδιά της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.Ο Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 34ο λεπτό, όταν Νέτο με πολύ όμορφη ενέργεια γύρισε μέσα στην μεγάλη περιοχή για τον Τσέζαρεκ, που με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Κωνσταντόπουλο.

Ένα λεπτό αργότερα οι κίτρινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν δυο τα τέρματα τους, με τον Νέτο και πάλι να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Κόκε στο ύψος του πέναλτι, όμως ο Ισπανός άσος έκανε άσχημο σουτ, μόνος του, με αποτέλεσμα να μείνει αυτό το 1-0.

Η Κέρκυρα έκανε το 1-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Παρασκευαΐδη να σκοράρει από κοντά με κεφαλιά. Ο διαιτητής ωστόσο σφύριξε οφσάιντ, όμως όπως φάνηκε από το ριπλέι, τον κάλυπτε αμυντικός των κίτρινων.

(2-0): Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Άρη να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ με τον Πορτίγια στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από λάθος της άμυνας. Ο Ισπανός επιθετικός πήρε την μπάλα και με ωραίο πλασέ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των κίτρινων.

Γήπεδο: "Κλεάνθης Βικελίδης"
Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)
Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Κώτσιρος (Αρκαδίας)

Συνθέσεις των δυο ομάδων

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Ναφτί, Κάλβο(Πορτίγια 35'), Τόχα, Τσέζαρεκ(Ρουίζ 60'), Κόκε(Φατί 75'), Μίσελ, Λαζαρίδης, Βανγκέλι.

Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Βενέτης, Στολτίδης(Γιάντσης 73'), Καλαντζής, Τσίγκας(Φλαβίνιο 65'), Παρασκευαΐδης, Μαϊστόροβιτς, Γκουστάβο, Έπσταϊν, Κοντοδήμος, Μακρής(Δεινόπαπας 85').

Κάρτες: Παρασκευαΐδης (κίτρινη 62'), Γκουστάνο (κίτρινη 68'), Βανγκέλι (κίτρινη 71'),

Σκόρερ: Τσέζαρεκ 34', Πορτίγιαλ 90+