Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου 2010

ΑΓΙΑΞ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 0-4

Στην καλύτερη κατάσταση ενόψει του πολυαναμενόμενου el clásico και έτοιμη για μεγάλα πράγματα στη σεζόν έδειξε η Ρεάλ. Η «βασίλισσα» συνέτριψε 4-0 τον Αγιαξ στο Αμστερνταμ και μία αγωνιστική πριν το φινάλε των ομίλων εξασφάλισε την πρωτιά στο 7ο γκρουπ.
Με 13 βαθμούς σε πέντε ματς οι Ισπανοί είναι το «αφεντικό» σε αντίθεση με τον «Αίαντα» που κινδυνεύει να χάσει ακόμη και την τρίτη θέση.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε ότι οι δύο ομάδες ήθελαν να παίξουν δημιουργικό παιχνίδι, όπως και ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν μια κλάση -τουλάχιστον- ανώτεροι. Οι παίκτες του Ζοσέ Μουρίνιο πήραν τα ηνία και ένα σαφέστατο προβάδισμα 2-0 από το ημίχρονο, αν και άργησαν σχετικά να σκοράρουν. Η Ρεάλ, που είχε 13 τελικές προσπάθειες στα πρώτα 45 λεπτά, έχασε αρκετές ευκαιρίες, μέχρι στο 36΄ ο Καρίμ Μπενζεμά να «λύσει τον γόρδιο δεσμό» με πλασέ από το ύψος της περιοχής και μετά από υπέροχο γύρισμα του Εζίλ.

Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους οι Μαδριλένοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Σκόρερ ο Αλβάρο Αρμπελόα, ο οποίος με έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη γωνία που… δεν έπεσε ο Στεκέλενμπουργκ. Η Ρεάλ έδειχνε να έχει «καθαρίσει» τους τρεις βαθμούς και την πρωτιά στον όμιλο, αλλά μπήκε… φουριόζα και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 47΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν με την παρέμβαση του Στεκέλενμπουργκ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, τη στιγμή που η ψυχολογία των γηπεδούχων έμοιαζε να βρίσκεται υπό το μηδέν. Κι αφού στο 69΄ ο Κασίγιας είπε «όχι» στο συρτό φάουλ του Φερτόνγκεν, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κριστιάνο με πλασέ μετά από «ασίστ» του Ντι Μαρία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 81΄ με το δεύτερο γκολ του Πορτογάλου, άσου από την «άσπρη βούλα» και μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Εζίλ.

Η μεγάλη νίκη της Ρεάλ «επισκιάστηκε» από τις αποβολές των Τσάμπι Αλόνσο και Σέρχιο Ράμος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Γήπεδο: "Αμστερνταμ Αρένα"
Διαιτητής: Κρεγκ Τόμσον (Σκοτία)
Σκόρερ: 36΄ Μπενζεμά, 44΄ Αρμπελόα, 70΄, 81΄ πεν. Ρονάλντο
Κίτρινες: Ενόχ, Ντε Ζέου – Ρονάλντο, Αλμπιόλ
Κόκκινες: 87΄Τσάμπι Αλόνσο, 90΄ Σέρχιο Ράμος,

ΑΓΙΑΞ (Μάρτιν Γιόλ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνγκεν, Ανίτα, Ενόχ, Σουλεϊμανί (88’ Ερικσεν), Ντε Γιονγκ (76΄ Λίντγκρεν), Σουάρες, Εμάνουελσον, Ελ Χαμνταουί (46΄ Ντε Ζέου)
ΡΕΑΛ (Ζοσέ Μουρίνιο): Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Αρμπελόα, Αλμπιόλ, Μαρσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Ντιαρά (81΄ Ματέος), Εζίλ, Ρονάλντο, Πέδρο Λεόν (65΄ Ντι Μαρία), Μπενζεμά (82΄ Κανάλες)