Δευτέρα 15 Νοεμβρίου 2010

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΚΑΒΑΛΑ 0-1

Η Καβάλα πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη, 1-0 τον Αστέρα, με γκολ του συνήθους υπόπτου Μπέντζαμιν Ονουάτσι και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι Αρκάδες επιβεβαίωσαν πως στο σπίτι τους δεν... το έχουν με τίποτα και δεν κατάφεραν ούτε στην πέμπτη τους προσπάθεια να κερδίσουν στην Τρίπολη.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διέφερε σε κάτι από όσα έχουμε δει στα ματς του Αστέρα στην έδρα του. Χαμηλοί ρυθμοί, λιγοστές ευκαιρίες και αυτές αναφέρονται στο φιλμ απλά για να μην είναι κενό. Η Καβάλα με σωστή τακτική έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία της και δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα, με τους Καρντόσο και Ντιέ να κάνουν τη συνηθισμένη καλή δουλειά στη μεσαία γραμμή και οι Αρκάδες δεν έβρισκαν λύσεις.Πολλές διακοπές, πολλά φάουλ, δύναμη αλλά ουσία μηδέν από τις δύο ομάδες. Πιο δραστήριοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ροζέριο και Ουντότζι, χωρίς όμως να φτάνουν στην ολοκλήρωση των ενεργειών τους, ενώ η Καβάλα άρχισε να γίνεται απειλητική μετά το 30’ και στο 44’ πλησίασε στο 0-1 με την κεφαλιά του Ογκμπέτσε, όμως ήταν άτυχος αφού σημάδεψε το δοκάρι του Ντεγκρά.Στην επανάληψη η Καβάλα μπήκε πολύ πιο δυνατά, πολύ πιο οργανωμένα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 62’, με τον μόνιμο σκόρερ της, Μπέντζαμιν Ονουάτσι. Δίκαιη εξέλιξη αφού ο Αστέρας ήταν στατικός και οι Αργοναύτες ήταν πιο πρακτικοί στις κινήσεις τους. Δύο καλά σουτ από Ντικρόκ και Βουτσίτσεβιτς ήταν «προειδοποιητικές» βολές και ο Ονουάτσι εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της αρκαδικής άμυνας στο 62’ και σκόραρε.Η αντίδραση του Αστέρα ήταν σπασμωδική και ο Βλάχος έβαλε τρεις επιθετικογενείς παίκτες στο ματς, χωρίς όμως να βρει και την λύση στη δυστοκία της ομάδας του. Ο Ντουγκλάο ήταν για ένα ακόμα ματς της Καβάλας «βράχος» στην άμυνά του και το 0-1 διατηρήθηκε ως το τέλος. Επιβεβαιώνοντας τη δυναμική της Καβάλας και την ικανότητά της να παίρνει αποτελέσματα στο όριο.