Πέμπτη 28 Οκτωβρίου 2010

Ανώμαλη προσγείωση...

Ο ασύνδετος σε άμυνα και επίθεση Ολυμπιακός υπέστη την πρώτη ήττα του στη Γερμανία. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν 73-61 από την Μπάμπεργκ, σε αγώνα για τη 2η ημέρα της Ευρωλίγκας, με το σύνολο του Κρις Φλέμινγκ να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη και το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στον 2ο όμιλο.

Τέσσερις παίκτες από την Μπάμπεργκ τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (Ρόμπερτς 23, Τζέικομπσεν 10, Γκαβέλ 11, Χάινς 14), ενώ από τον Ολυμπιακό των 6/28 τριπόντων και των 16 λαθών, που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να περιορίσει την μόνιμη απειλή των Γερμανών στην επίθεση, τον Μπράιαν Ρόμπερτς, πάλεψε ο Παπαλουκάς με 13 πόντους. Σπανούλης και Τεόντοσιτς με 11 πόντους δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα και με τις άστοχες επιλογές τους στον... επίλογο της αναμέτρησης δεν μπόρεσαν να δώσουν το σύνθημα της ανατροπής. Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που τραυματίστηκε σε χθεσινή προπόνηση ("γύρισε" το πόδι του).

Βασιζόμενος στις επιθετικές... ορέξεις του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος στο πεντάλεπτο μετρούσε 2/2 τρίποντα, ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στον αγώνα, προηγήθηκε με 12-7 απέναντι στην Μπάμπεργκ που έβρισκε λύσεις μόνο από τον Γκαβέλ (είχε πετύχει και τους 7 πόντους) και έδειχνε ότι θα περνούσε ένα εύκολο βράδυ.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Τεόντοσιτς και γενικότερα την «ερυθρόλευκη» άμυνα και επίθεση εκτός ρυθμού, η Μπάμπεργκ μπόρεσε να ισοφαρίσει και να μπει στο δεύτερο δεκάλεπτο στο 16-16. Στη β' περίοδο, ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από τα 6.75μ., όπως και τα λάθη του, και από το 24-20 που προηγήθηκε στο 13' «είδε» τη γερμανική ομάδα, με κύριο εκφραστή της στην επίθεση τον Ρόμπερτς (9 από τους 11 πόντους του στο β' δεκ.) να «τρέχει» ένα επιμέρους σκορ 14-4 και να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +6 (34-28).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο Παπαλουκάς προσπάθησε να δώσει την απαραίτητη ώθηση στον Ολυμπιακό, προκειμένου να ξεσπάσει στην επίθεση και να αφυπνιστεί στην άμυνα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε στο πρώτο δίλεπτο επτά διαδοχικούς πόντους και ο Ολυμπιακός, που ήλεγχε τα ριμπάουντ, με σερί 10-0 προηγήθηκε με 38-34.

Ωστόσο, η Μπάμπεργκ δε σήκωσε λευκή... πετσέτα, έμεινε κοντά στο σκορ, και με τον Ρόμπερτς να φτάνει τους 16 πόντους και να ευστοχεί στην εκπνοή του δεκαλέπτου από τα 6.75 μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +3 (50-47). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τεόντοσιτς έδειξε να αφυπνίζεται και από το τρίποντο μείωσε σε 57-53 (στο 33').

Ωστόσο, και πάλι η έλλειψη διάρκειας στην «ερυθρόλευκη» άμυνα δεν επέτρεψε στο σύνολο του Ιβκοβιτς να κάνει όνειρα ανατροπής. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 4-1 από την Μπάμπεργκ (61-54), ο Σπανούλης στο 37' «μάζεψε» τη διαφορά από τα 6.75μ. (63-57), ο Παπαλουκάς με ντράιβ κράτησε τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (65-59), αλλά μέχρι εκεί... Ακολούθησαν αψυχολόγητα άστοχα τρίποντα από πλευράς Ολυμπιακού, που συνέβαλαν ώστε η Μπάμπεργκ να διευρύνει τη διαφορά και να φτάσει με σχετική ευκολία στο τελικό 73-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 34-28, 50-47, 73-61
Διαιτητής: Φακίνι (Ιταλία), Μπούλτο (Ισπανία), Βοϊνοβιτς (Μαυροβούνιο)

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Κρις Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3 (1), Τέρι 6, Σουπούτ 4, Τάντα, Πλέις 2, Ρόμπερτς 23 (3), Τζέικομπσεν 10 (2), Γκαβέλ 11 (1), Χάινς 14.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 13, Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 11 (3), Μπουρούσης 3, Κέσελι, Νίλσεν 8, Παπανικολάου 2, Ερτσεγκ 4 (1), Τεόντοσιτς 11 (2), Λούκας