Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2010

Ολυμπιακός- Άρης 1-0

Με γκολ του Ριέρα από το ξεκίνημα ο Ολυμπιακός νίκησε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-0 τον Άρη στο "Γ. Καραϊσκάκης", καθώς είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι, δείχνοντας πανέτοιμος για το ντέρμπι με τον ΠΑΟ.Οι Πειραιώτες έδειξαν για ακόμη μια φορά πως το "Γεώργιος Καραϊσκάκης" θα είναι φέτος το μεγάλο τους "όπλο", έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας πως είναι πανέτοιμοι για το ντέρμπι του ερχόμενου Σαββάτου στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός. Σημείωσε ένα γκολ, είχε δοκάρι, είχε ένα χαμένο πέναλτι και πολλές ακόμη ευκαιρίες για να πάει στα αποδυτήρια με ένα μεγαλύτερο σκορ υπέρ του. Όπως ακριβώς δηλαδή τον θέλει ο Ερνέστο Βαλβέρδε.

Στο δεύτερο μέρος, ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ έκανε διορθωτικές αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα και η ομάδα του άρχισε να ισορροπεί την αναμέτρηση, αλλά μέχρι εκεί, καθώς παρότι ο Ολυμπιακός έδειξε να κάνει μια συντήρηση δυνάμεων, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους "κίτρινους".

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

Διαιτητής/ βοηθοί: Μήτσιος (Ηπείρου)/ Γκάγκας (Λάρισας), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Ριέρα (79' Χολέμπας), Ντουντού, Ιμπαγάσα, Φετφατζίδης (68' Ρόμενταλ), Φουστέρ (90' Γ. Παπαδόπουλος), Μιραλάς.

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Κουλουχέρης, Κάλβο, Τόχα, Ρουίς (60' Κόκε), Φατί, Μισέλ, Μενδρινός (46' Χαβίτο), Τσεσνάουσκις.

Κίτρινες κάρτες: Αβ. Παπαδόπουλος (42', Ολυμπιακός), Μιραλάς (69', Ολυμπιακός), Ρόμενταλ (83', Ολυμπιακός)- Φατί (29', Άρης), Κάλβο (45', Άρης), Νέτο (50', Άρης), Οριόλ (61', Άρης), Κουλουχέρης (69', Άρης)

Σκόρερ: Ριέρα (2', Ολυμπιακός)