Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2010

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΞΑΝΘΗ 0-0(4-2 ΠΕΝΑΛΤΙ)

Ο Εθνικός Αστέρας νίκησε με 4-2 την Ξάνθη στα πέναλτι στο γήπεδο της Καισαριανής και προκρίθηκε στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος, κάνοντας την πρώτη έκπληξη στην φάση των "32" του δεύτερου τη τάξει θεσμού.Τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και την ημίωρη παράταση δεν υπήρξε νικητής(0-0) και έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τους λογαριασμούς τους στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έτσι έγιναν η πρώτη ομάδα Β΄Εθνικής που απέκλεισε ομάδα της Σούπερ Λίγκα στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.Ο Εθνικός Αστέρας είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και στο 25' δημιούργησε την πιο σημαντική ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου όταν η κεφαλιά του Βάσι πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του πορτιέρο της Ξάνθης, Λυμπερόπουλου.Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τους γηπεδούχους να έχουν μία ακόμη καλή στιγμή με τον Βάσι που στο 75' έστειλε την μπάλα με σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά και την Ξάνθη να απειλεί σε προσπάθειες των Σταθάκη(58') και Μπούγκα(67').O τελευταίος μάλιστα...ισοφάρισε τα δοκάρια στο παιχνίδι με το σουτ του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του παιχνιδιού.Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.Ο Κιντάνα αστόχησε για τους φιλοξενούμενους στην πρώτη εκτέλεση καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.Ο Φραντζεσκί για τους γηπεδούχους αντίθετα ευστόχησε και με το καλημέρα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.Ο Μπούγκα δεν κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο δεύτερο πέναλτι της Ξάνθης καθώς απέκρουσε ο Γκίτκος και έτσι με τον Κριπιντίρη να ευστοχεί στην επόμενη εκτέλεση, ο Εθνικός Αστέρας απέκτησε σημαντικό προβάδισμα(2-0).Ο Έλινγκτον μείωσε σε 2-1 αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι με τον Διαμάντη να κάνει το 3-1.Στο τέταρτο πέναλτι ο Αντεφέμι μείωσε για τους ακρίτες σε 3-2 αλλά ο Φατιόν με την εκτέλεση του, "σφράγισε" το τελικό 4-2 και έδωσε το εισιτήριο για τους "16" του Κυπέλλου Ελλάδας στον Εθνικό Αστέρα.

Εθνικός Αστέρας: Γκίτκος, Φραγκής, Καρατζάς, Τραορέ, Κριπιντίρης, Χωριανόπουλος, Τσιώλης, Διαμάντης, Βάσι (98΄ Φραντσεσκί), Αντονί, Παυλής (71΄ Λουάμο).
Ξάνθη: Λυμπερόπουλος, Κομεσίδης, Στιούαρτ, Κωστούλας, Σταθάκης, Αντεφέμι, Βασιλακάκης, Μπούγκα, Σουάνης (76΄ Κιντάνα), Μπεκαμέγκα (28΄Έλινγκτον), Μαρσελίνιο (62΄ Φλίσκας).