Δευτέρα 23 Αυγούστου 2010

Νίκη στο 90+ για Μπορντό στο Παρίσι

Με γκολ του Σιανί στις καθυστερήσεις, η Μπορντό νίκησε εκτός έδρας την Παρί Σεν Ζερμέν (2-0) και κατέκτησε τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.Χρειάστηκαν τρεις αγωνιστικές και ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να ανοίξουν οι "Γιρονδίνοι" λογαριασμό στην φετινή Ligue 1.
Οι πρωταθλητές Γαλλίας το 2009, έδειξαν πως σιγά σιγά βρίσκουν ρυθμό και κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Παρίσι.

Το σκορ για την Μπορντό άνοιξε στο 67' ο Ντιαρά, όμως η Παρί Σεν Ζερμέν είχε την απάντηση και ισοφάρισε με τον Οαρό στο 76ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και είχαν δύο πολύ καλές στιγμές, όμως ο Νενέ αποδείχθηκε μοιραίος παίκτης, αφού στην πρώτη έκανε λάθος πάσα, ενώ στην δεύτερη αστόχησε.

Κι αφού οι πρωτευουσιάνοι πέταξαν τις ευκαιρίες στα σκουπίδια, δεν άργησαν να το πληρώσουν και στις καθυστερήσεις δέχτηκαν ένα γκολ από τον Σιανί, που τους άφησε με την πικρή γεύση της ήττας.

Πρώτη γκέλα για Καέν

Την πρώτη της απώλεια βαθμών είχε την 3η αγωνιστική η Καέν και έτσι άφησε μόνη πρώτη την Τουλούζ με 9 βαθμούς.

Οι νεοφώτιστοι έμειναν στο 0-0 στην έδρα της Μοντπελιέ και έτσι βρίσκονται στην δεύτερη θέση, έχοντας 7 βαθμούς.

Στο άλλο ματς της ημέρας. Σοσό και Λιλ αναδείχθηκαν επίσης ισόπαλες χωρίς τέρματα.

ΠΗΓΗ:WWW.SPORTS24.GR