Κυριακή 4 Ιουλίου 2010

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ 1-0

Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα με διαιτητικά λάθη η Ισπανία κατάφερε να κερδίσει την Παραγουάη με 1-0.
Οι "φούριας ρόχας" έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και ευτύχισαν να προηγηθούν με γκολ στο 83 μετά το σουτ του Πέδρο στο δοκάρι για να μπει η μπάλα στα δίχτυα από σουτ του Βίγια αφού βρήκε πάλι 2 φορές στο δοκάρι.Στο 57 πριν το γκολ η Παραγουάη χάνει πέναλτι μετά από ανατροπή του Καρντόζο από τον Πικέ.Το πέναλτι του Καρντόζο έβγαλε ο Κασίγιας,όμως έπρεπε να δοθεί επανάληψη καθώς 2 Ισπανοί είχαν μπει στην περιοχή.Στην επόμενη φάση σφυρίχτηκε πέναλτι σε ανατροπή του Βίγια ο Αλόνσο ανέλαβε ευστόχησε αλλά δόθηκε επανάληψη.Έχασε το δεύτερο πέναλτι με απόκρουση του Βιγιάρ.Έπρεπε όμως να δοθεί και άλλο πέναλτι σε ανατροπή του Βίγια στο ριμπάουντ της φάσης.Έτσι η Ισπανία θα πάει να αντιμετωπίσει στον ημιτελικό την Γερμανία.