Πέμπτη 17 Ιουνίου 2010

ΒΗΜΑ ΓΙΑ 16

Το μεγάλο βήμα για τους 16 έκανε η Ουρουγουάη που κέρδισε την διοργανώτρια Νότια Αφρική με 3-0 και είναι πρωτοπόρος με 4 βαθμούς αναμένοντας στις 9:30 να δει αν θα έχει συγκάτοικο στην κορυφή του ομίλου μετά το ματς της Γαλλίας με το Μεξικό.
Με δύο γκολ του Φορλάν στο 24 και το 80 με πέναλτι και ένα του Αλβάρο Περέιρα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.Με δέκα παίχτες οι γηπεδούχοι λόγω της αποβολής του Κούνε στην φάση του πέναλτι.Η βολίδα του Φορλάν μετά την κόντρα σε Μοκοένα και δοκάρι άνοιξε το σκορ και σε καθαρή ανατροπή του
Σουάρεζ και την αποβολή του Κούνε πέτυχε το 2-0 με πέναλτι.Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αλβάρο
Περέιρα στις καθυστερήσεις μετά από πάσα του Σουάρεζ.Πλέον η Ουρουγουάη θα βγει πολύ δύσκολα εκτός συνέχειας ενώ οι ελπίδες για τους διοργανωτές είναι απειροελάχιστες.